11 Април, 2026

Румяна Бъчварова разкри скандално поведение на курсанти

Румяна Бъчварова разкри скандално поведение на курсанти

Румяна Бъчварова заяви по време на парламентарния контрол днес, че е поискала оставката на ректора на Академията на МВР Бойка Чернева заради системни проблеми. Министърът не оценява добре начина на работата в академията, както и общото неудовлетворение от качеството на обучението. Имало е и „случай, при който ректорът си позволи през главата ми да предприеме действия, които не са приемливи”, отбеляза Бъчварова. Няма как служителите в АМВР да останат първа категория, защото условията, при които работят и качествата, които притежават, не отговорят на тези изисквания, посочи още вътрешният министър.

Позволиха си да прескочат определи нива, за да провеждат политика, която не е в синхрон с политиката на министерството. Поискала съм оставката на ректора на Академията на МВР заради неправомерно поведение, употреба на алкохол на двама-трима курсанти.

Румяна Бъчварова съобщи в парламента за скандално поведение на курсанти, които са си позволили нещо, което хора от "кръга с бухалките" рядко си позволяват. Това е станало вчера, след поисканата оставка на ректора. Но е още един случай, който показва лошото управление на Академията - става ясно от позицията на Бъчварова.

Въпросните трима курсанти са били задържани след нощен запой и стрелба с газов пистолет. Драстичният случай е от нощта на понеделник срещу вторник. Трима студенти от факултет "Пожарна безопасност и защита на населението" на връщане от нощно заведение открили стрелба с газов пистолет. По информация от разследващите младежите са стреляли във въздуха и са били забелязани от таксиметров шофьор, който подал сигнал на тел. 112. Те са били отведени в Трето РУП като случая все още се изяснява.

Преподаватели от Академията коментираха за Дарик, че предстои документите на провинилите се курсанти да бъдат разгледани на академически съвет и най-вероятно те ще бъдат отстранени. От МВР разпространиха официална информация за случая: "На 1 март към 3.00 часа в дежурната част на столичната дирекция на вътрешните работи е получен сигнал за нарушаване на нощната тишина в района на бул. „Цариградско шосе“- чули се няколко изстрела. В резултат на предприетите бързи оперативни и заградителни действия, служители на СДВР локализирали автомобил в района на бул. „Тодор Александров“ и „Димитър Петков“ и го спрели за проверка. В хода на проведените действия е установено, че в колата пътували трима младежи, курсанти в Академията на МВР, видимо употребили алкохол. По първоначални данни двама от тях са произвели изстрел във въздуха с оръжие. Шофирал е техен познат, който според резултата на дрегера, не е употребил алкохол. Тримата курсанти били отведени в столичното Трето РУ, където са им снети обяснения. На базата на изготвена докладна записка до ректора на Академията на МВР, срещу тримата е образувана дисциплинарна проверка", заявяват от пресцентъра на вътрешното министерство.

Сподели:

Коментари (0)

БАБХ издирва 800 заклани агнета, насочени за унищожаване

БАБХ издирва 800 заклани агнета, насочени за унищожаване

Не е изключено количества от тези партиди да са достигнали до търговската мрежа. Издирването на липсващите количества и изясняването на тяхното движение продължава в координация с компетентните органи

Градският транспорт ще работи до 1:30 ч. във Великденскат нощ

Градският транспорт ще работи до 1:30 ч. във Великденскат нощ

От Столичната община казаха още, че от 18:30 часа на 11 април до приключването на великденската служба на 12 април е забранен престоят и паркирането на пътни превозни средства на северната и източната дъга на пл. „Св. Александър Невски“.

Прогнозата за времето в събота, 11 април: Дъжд, сняг и гръмотевици

Прогнозата за времето в събота, 11 април: Дъжд, сняг и гръмотевици

Максималната температура на 1200 метра ще бъде около 6°, на 2000 метра - около минус 2°