27 Декември, 2025

Румяна Коралова: Задължителното гласуване не решава проблема с купения вот

Румяна Коралова: Задължителното гласуване не решава проблема с купения вот

По думите й по времето на НДСВ са били направени такива предложения, които сериозно са разбили стройната избирателна система у нас преди това. 

Правилото да се гласува или да не се гласува, тоест, да се зачеркне в бюлетината, е въпрос на избор. Но докато управляваше НДСВ бяха направени странни нововъведения. В групата на екзотичните предложения на царистите беше  томболата, с която сериозно обогатиха изборната практика, като успяха да усвоят едни  огромни средства, припомни политологът.

Според Коларова опитите да се лансира тезата за задължителното гласуване означава да говорим симпатично на утопични теми. Тя е категорична, че всички изследвания и наблюдения показват, че за нея има нулева подкрепа в обществото. Освен това едва ли ще реши проблема с контролирания и купен вот. 

За да се случи това, трябва да напуснем партийните стратегии, които ни продават само илюзии. Ако искаме да пресечем порочната практика на контролирания вот, един от начините е да бъдат създадени преброителни секции. Вместо това сега ни се предлагат нереалистични законодателни промени, които вместо да разбият статуквото, само отвличат вниманието на обществото, посочи Коларова. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Нашият подход е прагматичен – гледаме ресурс, гледаме риск, гледаме резултат.

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

" Борбата му за свобода завинаги ще е в спомените ни“, написаха от Центъра за либерални стратегии

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението  беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

В своето изказване той представи актуалната политическа обстановка в страната и подчерта, че участието на БСП в управлението е било водено от ясни принципи и отговорност към обществото.