27 Май, 2026

Румяна Тодорова е на работа, но не разписва документи, алармираха от НЗОК

Румяна Тодорова е на работа, но не разписва документи, алармираха от НЗОК

Управителят на Националната здравноосигурителна каса Румяна Тодорова е на работа, но не разписва документи. За това алармираха от институцията, съобщава БНР. Мандатът на Тодорова изтече вчера, но в парламента още няма внесена дори една кандидатура за наследник на поста ѝ.

Според юристи доктор Тодорова може да изпълнява задълженията на управител на НЗОК до избора на нов, само след изрично решение на Народното събрание. Вчера министърът на здравеопазването д-р Петър Москов коментира, че до избора на нов управител документите на Здравната каса ще се разписват от подуправителя. Само няколко часа по-късно обаче той обясни пред депутатите от здравната комисия в парламента, че няма никакъв проблем това да се извършва и от самата доктор Тодорова.

В договора за управление на директора на Касата, в допълнителните разпоредби – член 12, пише, че: Настоящият договор изтича на 12.02 2015-а и в случай че мандатът изтича, а няма влязло в сила решение за избор на нов управител, договорът автоматично продължава до решение на Народното събрание за избор на управител. Теоретично казусът не би възникнал, ако парламентът вече беше гласувал наследника на Румяна Тодорова. Кой ще носи отговорност за вече възникналата ситуация в момента не е ясно. От пациентските организации обаче се опасяват, че създалият се казус може да предизвика забавянето на лечение на пациенти с тежки заболявания.

Сподели:
Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

"Слушайте и помнете! Нито една партия или коалиция не може сама да се пребори с това Zло, което си причинихме всички, нито една партия или коалиция не може да спечели президентските избори и да спре опасния завой, който започват Румен Радев и болшевиките около него"

 Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

От „Демократична България“ предлагат срокът за дисциплинарни производства да бъде увеличен на две години, а магистрати с висящи дисциплинарни процедури да не могат да избегнат санкции чрез подаване на оставка

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Коментари (0)