9 Април, 2026

Руският енергиен министър: България е подложена на натиск от ЕК за "Южен поток"

Руският енергиен министър: България е подложена на натиск от ЕК за "Южен поток"

Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че България е подложена на силен натиск от страна на Европейската комисия да се откаже от проекта "Южен поток".

Според Александър Новак Еврокомисията е заела твърда позиция спрямо трансграничните инфраструктурни проекти с руско участие, каквито са газопроводите Оpal, "Южен поток" и "Ямал- Европа". По думите му, върху някои от партньорите по "Южен поток" се оказва натиск да не участват в реализацията на проекта, докато не бъдат разрешени спорните въпроси по експлоатацията на газопровода.

В частност нашите български колеги бяха заплашени, че ще бъде спряно финансирането на страната от еврофондовете, посочи руският енергиен министър пред Международния петролен форум, който се провежда в Москва.

Александър Новак коментира и идеята за създаването на единна европейска институция за купуването на въглеводороди като подчерта, че подобно предложение е отказ от пазарните механизми и по същество представлява връщане назад към съветската епоха. Руският енергиен министър посочи още, че страната му изповядва принципите на свободната търговия и не се стреми да доминира на световните енергийни пазари.

Според Новак използването на енергетиката като инструмент в геополитиката води до нарастване на нестабилността и влошаване на инвестиционния климат, а за това в крайна сметка винаги плащат потребителите в икономическата и в социалната сфера.

Сподели:

Коментари (0)

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

Инициативата е отворена за всички и е съвместен проект между фондация П.У.Л.С. и Община Перник за подпомагане на уязвимите групи.

БЧК отхвърли обвиненията, че участва в политическа и предизборна агитация

БЧК отхвърли обвиненията, че участва в политическа и предизборна агитация

"Всяко внушение от типа „хлябът или бюлетината“ е в пълно противоречие с ценностите на БЧК и с принципите на хуманитарната дейност."

МВР: Задържахме двама с раници, натъпкани с близо 90 000 евро за купуване на гласове

МВР: Задържахме двама с раници, натъпкани с близо 90 000 евро за купуване на гласове

"Мъжете са проследени и задържани на паркинг на голяма търговска верига. Парите - теглени в брой и тъпкани в раници. И двамата са с множество криминални прояви..", съобщи главният секретар на МВР Георги Кандев