В него реформаторите формулират шест стъпки за излизане от кризата, които започват с оставката на кабинета Пламен Орешарски, който вече се ползва с минимално обществено доверие и е силно дискредитирано в Европа.
Според реформаторите трябва дълбока промяна на политическата система, която да върне доверието на гражданите и да намери пътя за преодоляване на бедността.
„Само нови правила и законност могат да осигурят по-високи доходи, нови работни места и приток на инвестиции. Днешните управляващи не могат да осъществят тези промени, защото нямат политическа воля и обществено доверие", посочиха от блока.
В следващите стъпки на реформаторите са промени в Изборния кодекс, разпускане на 42-то Народно събрание и насрочване на нови избори не по-късно от европейските избори през май 2014 г. Като петта стъпка РБ предлага съставяне на реформаторско правителство с ограничен мандат, което да работи по спешни и краткосрочни решения за подобряване на живота на гражданите и оптимизиране на дейността на държавните институции чрез икономически мерки за ограничаване на корупцията, особено в обществените поръчки и енергетиката. Като шеста стъпка те посочват започването на голям обществен дебат за промени в Конституцията и националните приоритети на България, който да положи основите на Третата българска република и да завърши с решение за свикване на Велико Народно събрание.
В заключение те призоваха българските граждани, които са срещу днешното статукво, да поемат отговорност и да подкрепят тези решения.
.


Коментари (0)