9 Април, 2026

С гласовете на ГЕРБ и ДПС минаха промените в Кодекса за социално осигуряване

С гласовете на ГЕРБ и ДПС минаха промените в Кодекса за социално осигуряване

Парламентът одобри на второ четене промените в Кодекса за социално осигуряване със 120 гласа на депутатите от ГЕРБ и ДПС и трима от групата на БДЦ.

ГЕРБ и ДПС отхвърлиха искането на Реформаторския блок гласуването да е поименно, за да се види кой какви интереси защитава.

Предложението на ГЕРБ не е оценено и липсват разчети, разкритикува в дебатите съпредседателя на РБ Радан Кънев. Пенсионните фондове държат в банки само 560 млн. лв., които ако бъдат извадени сериозно ще застрашат банковата стабилрост, предупреди още той. „Кой го предложи и кой ще го защити е важният въпрос“, заяви Кънев от трибуната.

Парите, които се прехвърлят в НОИ ще бъдат спестени, а не изхарчени, единствено ще се намали дефицитът на държавния бюджет, защити идеята пък финансовият министър Владислав Горанов. Според него човек, който избере НОИ щял да получава с 29% по-висока пенсия от държавата от този, който избере частния фонд. Вторият обаче ще има и добавка от фонда.

Горанов отрече, че се готви национализация на фондовете. „Национализация не пишете и в закона за здравната каса, когато прибрахте резерва й“, припомни му Румен Гечев от БСП.

Сподели:

Коментари (0)

Ново странно проучване на „Сова Харис  "помпа" преднината на партията на Радев

Ново странно проучване на „Сова Харис "помпа" преднината на партията на Радев

На пето място са „Възраждане“ със 7,8%, а последни са от БСП - с 4,5%. Останалите партии не минават бариерата от 4%.

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

Бъдеща коалиция „Кремъл“ – генерира напрежение  в партията на Радев 

При евентуално правителство на „Прогресивна България“ с „Възраждане“ и БСП, в София може да се наложи управление тип „Орбан“

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

"Великден за всички с усмивка": Деца от уязвими групи оцветиха стотици яйца в Перник

Инициативата е отворена за всички и е съвместен проект между фондация П.У.Л.С. и Община Перник за подпомагане на уязвимите групи.