Депутатите приеха на второ чете днес изменения в Закона за отнемане на незаконно придобито имущество, според които се намалява прага на несъответствие между имущество и доход на проверявания за започване на производство от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ). Досега то бе 250 хил. лв., а след промените стана 150 хил. лв.
КОНПИ образува производство при обосновано предположение, че дадено имущество е незаконно придобито. То е налице, когато след проверка се установи значително несъответствие в имуществото на проверявания.
Според промените, приети от парламента днес, най-малко 30 % от стойността на отнетото в полза на държавата имущество ще се използва за социални цели.
10 % пък ще отиват за повишаване на квалификацията и за стимулиране на служителите на комисията.
Когато комисията извършва проверка вече ще може да иска обяснения и сведения от проверяваното лице. Депутатите обаче не приеха идеята на вносителя членовете на комисията да могат да осъществяват претърсване и изземване по реда на Наказателно- процесуалния кодекс.
Освен това комисията може да изисква от застрахователите разкриване на застрахователната тайна за проверяваните лица, както и от Националния статистически институт предоставяне на информация за годишните финансови отчети на юридическите лица, представляваща статистическа тайна.
След измененията членовете на комисията няма да имат право на повече от два последователни мандата. Прокурорите, които наблюдават разследването по престъпления, за които се активира комисията за отнема на имуществото на обвиняемия, вече няма да са длъжни да я уведомяват незабавно за образуваните досъдебни производства.
Те ще трябва да дават информация на органа за отнемане на имущество, само когато решат да откажат, образуват разследване или образуваното се прекрати или спре,
както и когато то се възобнови. Прокурорите трябва да уведомяват комисията и когато внесат обвинителния акт в съда и при наложени обезпечителни мерки върху имуществото на обвиняемия.
Ако КОНПИ реши да прекрати производството по преписка, ако от събраните доказателства не се установи или не може да се направи обосновано предположение, че имуществото е незаконно придобито, тя вече може да уведоми НАП, за да извърши тя своя проверка.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас