Българската политическа класа изтръпва когато чуе за съд, решетки и раирани костюми за министри, депутати и висши чиновници.Историята обаче е щедра на примери в тази посока.
На днешния ден преди 93 години Царство България се провежда референдум за започване на съдебен процес срещу министрите от кабинетите на Иван Гешов (1911-1913), Стоян Данев(1913) и Александър Малинов (1918).
Всенародното допитване завършва с категоричното „да” за съдене на виновниците за националните катастрофи. 74.33 % от избирателите одобряват възбуждането на съдебни процеси.
Искането е направено от властващата тогава БЗНС, която настоява да бъдат дадени под съд членовете на кабинетите на правителствата, водени от Иван Евстратиев Гешов, Стоян Данев и Александър Малинов.
В резултат на референдума и започналите съдебни процеси бившият премиер Александър Малинов е изпратен в затвора заедно с много други водачи на опозицията. Любопитен факт е, че няколко години преди това Малинов е адвокат на Стамболийски и го спасява от затвор.
На строг тъмничен затвор е осъден и друг министър- председател – Иван Гешов. През 1922 той заминава за Франция, за да избегне преследванията срещу опозицията от правителството на Александър Стамболийски. След Деветоюнския преврат се връща в България и се присъединява към Демократическия сговор.
През съдбовната 1922, арестуван и хвърлен в затвора е и друг бивш премиер и водач на опозицията – Стоян Данев. Излиза от затвора чак след Деветоюнския преврат. Заедно с тях присъди получават и една дузина министри и заместниците, нанесли щети на България.
Примерът на земеделците от 1922 г. е добър и ако днес се проведе референдум за съдебни процеси срещу правителствата, съсипали България в годините на прехода, няма съмнение, че това ще бъде най-масовото и одобрително гласуване.
Още от България
Шишков: Посочихме проблеми за стотици милиони и дадохме старт на нфраструктурни проекти
Министърът на регионалното развитие и благоустройството каза, че през първия месец от управлението са излезли наяве редица проблеми, включително опити за индексации на договори, случаи във Варна и нови данни около строителството на автомагистрала "Хемус"
Облаците се разкъсват от запад на изток, ще вали в Източна България и по планините
Максималните температури - между 22° и 27°, за София - около 22°. Над планините ще има променлива облачност, по-значителна в следобедните часове, когато на отделни места ще превали дъжд.
Демерджиев се срещна с помощник-държавния секретар на САЩ Тод Уилкокс
В срещата участва и временно управляващият Посолството на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл, който също изрази признателност за положителните резултати от партньорството.