6 Декември, 2025

Съдът оневини Цветанов - не е подслушвал

Съдът оневини Цветанов - не е подслушвал

Почти две годишната сага срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов днес приключи с пълно фиаско за прокуратурата. Държавното обвинение оттегли обвиненията си срещу депутата от ГЕРБ, че не е създал правила и не е контролирал трима бивши шефове на службата за подслушване.

Малко по-късно и Софийски градски съд (СГС) оневини напълно политика. Присъдата, която прочете съдия Петър Гунчев, бе невинен, след като прокуратурата оттегли обвинението за безконтролно подслушване.

Подсъдимите още бивши шефове на служба СДОТО в МВР Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов също бяха обявени за невинни.

Припомняме, че бившите директори бяха обвинени, че в периода от февруари 2010 г. до април 2013 г. не са осигурили адекватна защита за опазване на класифицирана информация, не са създали регламент за използването на специализираната мобилна техника и не са осъществили контрол за правомерното прилагане на специални разузнавателни средства (СРС). Прокуратурата няма да протестира решението на съда.

Петър Гунев допълни, че освен законовата промяна през юни м.г., има и други мотиви за произнесената присъда, но те не могат да бъдат оповестени, защото делото било секретно.

Един от наблюдаващите прокурори Чавдар Ангелов обясни, че делото е могло да бъде прекратено във всеки един момент заради последното изменение на Закона за МВР от юни миналата година - изменен е текст от закона, който казва, че вменените на тримата директори на СДОТО престъпления се явяват криминализирани единствено по време на война, бойни действия или при мисии в чужбина.

Бившият вътрешен министър бе обвинен за т.нар. допустителство по чл. 285 от НК, което е във връзка с чл. 387. Той пък е в главата "Военни престъпления".

В чл. 371 НК, с който е обвинението на Цветанов е записано, че държавните служители в МВР носят отговорност за деянията в главата "Военни престъпления", "когато са извършени във военно време или в бойна обстановка или при участие в мисия или операция извън страната или във връзка с бойни действия". Преди това нямаше подобно условие и служителите в МВР можеше да бъдат подведени под отговорност за военни престъпления и за деяния, извършени  в мирно време.

Faktor.bg припомня, че наказателната акция срещу Цветанов започна след анонимен сигнал, внесен от Серегей Станишев в прокуратурата.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той