„Окончателното решение за Корпоративна търговска банка КТБ и Търговска банка "Виктория" ще бъде взето в периода от 1 ноември до 20 ноември 2014 г. Независимо от характера на взетото крайно решение, вложителите с гарантирани влогове ще получат в кратки срокове достъп до своите средства в двете банки. Това пише в проектодокумент, който ще бъде обсъден на днешното заседание на служебното правителство и изпратен до Европейската комисия, съобщава БГНЕС.
В проектодокумента на служебното правителство се предвиждат и законодателни инициативи, които да синхронизират българското законодателство с Директива 1994/19/ЕО. Съгласно тази директива, се вменява задължение на държавите-членки да осигурят на защитените вложители в рамките на 20 работни дни от датата на установяването от страна на компетентния орган достъп до техните депозити в размер, посочен в директивата. Правният анализ на служебния кабинет все пак показва, че и към момента в българското законодателство са заложени препоръките в директивата.
Документът на правителството е в отговор на наказателната процедура, която Европейската комисия започна на 26 септември срещу нашата страна. От Комисията настояваха да се предостави незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит, на която имат право. Срокът за краен отговор е 15 октомври. 14 г.
„В случай на преструктуриране, достъп ще се осигури директно до сметките на вложителите в съответната банка. В случай на отнемане на лиценза, изплащането на гарантираните влогове ще се извърши чрез определена за целта друга банка от средства на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) не по-късно от 20 работни дни от датата на отнемане на лиценза. През целия период на специалния надзор и към момента се провежда подготовка от страна на ФГВБ, в случай на необходимост да бъдат осигурени нужните средства за изплащане на гарантираните влогове. Що се отнася до ТБ "Виктория" този процес може да приключи дори по-рано, ако необходимата ликвидност за изпълнение на задълженията й бъде набавена преди посочената дата чрез продажба на активи” пише в документа.
За да отговори на поставените европейски изисквания, служебното правителство обещава, че новото законодателство ще бъде в съответствие с европейската правна рамка и в частност ще замени съществуващия досега режим на специален надзор.
В проектодокумента, изготвен от кабинета "Близнашки", се посочва, че е налице необходимата организация на работа за въвеждане в българското законодателство до края на месец декември на Директива 2014/59/ЕС за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
Края на октомври 2014 г. да бъде финализиран проектът за нов Закон за гарантиране на влоговете в банките, който ще бъде изпратен до Европейската комисия. След одобрение ще бъде внесен последователно в Министерския съвет, а след това в Народното събрание за приемане. Предложеният график предвижда пред декември 2014 г. или най-късно януари 2015 г. законодателните промени да бъдат приети.
В документа е записано, че във връзка с коментара на ЕК, че в "българското законодателство няма краен срок за приключване на изплащането", от българска страна напомнят, че съгласно ЗГВБ, "Фондът изплаща гарантираните размери на влоговете чрез търговска банка, определена от управителния съвет", като до 20-ия ден от отнемане на лиценза предоставя необходимата за изплащане на всички гарантирани влогове сума в банката платец на разположение за изплащане.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,