27 Февруари, 2026

Съдружници в КПМГ и шефката на вътрешния одит на КТБ на съд

Съдружници в КПМГ и шефката на вътрешния одит на КТБ на съд

Софийска градска прокуратура привлече като обвиняеми още трима души за безстопанственост по случая КТБ, съобщиха от прокуратурата.

Това са Снежанка Велева-Стефанова – ръководител на специализирана служба за вътрешен одит на "КТБ" АД и Маргарита Голева и Красимир Хаджигенов – външни одитори от специализирано одиторско предприятие КПМГ-България“ ООД.

Обвинението към Снежанка Велева–Стефанова е за това, че в периода от 1 януари 2009 г. до 20 юни 2014 г. не е положила достатъчно грижи за възложената й работа и от това е последвало разпиляване на имуществото на "Корпоративна търговска банка" АД. 

Последвали са значителни щети за банката, изразяващи се намаляване на капиталовата адекватност и влошаване на ликвидността, както и предизвикване на ликвидна криза. Това пък е довело до поставяне на "КТБ" АД под особен надзор и до намаляване на пазарната й капитализация. 

Според прокуратурата деянието е извършено умишлено, щетите са в особено големи размери и случаят е особено тежък. 

Маргарита Голева и Красимир Хаджигенов са обвинени в това, че в периода от началото на 2009 г. до 20 юни 2014 г. умишлено са улеснили изпълнителните директори на КТБ - Орлин Русев, Илиян Зафиров, Александър Пантелеев и Георги Христов да не положат достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното им имущество.

Двамата са действали в качеството си на отговорни одитори в различни периоди и са извършвали действия в нарушение на задълженията си съгласно Закона за кредитните институции и наредби на БНБ. 

Въпреки констатирани нарушения в дейността на КТБ, станали им известни в хода на одитните ангажименти, не са докладвали писмено и незабавно за тях на БНБ. 

Тези нарушения не са били отразени в Одиторски доклади за надзорни цели, съгласно изискванията на нормативните актове. 

Вчера Софийска градска прокуратура привлече като обвиняем Румен Симеонов, който също не е изпълнявал служебните си задължения, регламентирани в закона.

Сподели:

Коментари (0)

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Ако служебният регионален министър не спре поскъпването на водата, значи просто се разиграва театър за пред публиката

София Андреева, фенката на Калушев:  Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

София Андреева, фенката на Калушев: Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

В хижата има тунел, водещ към Северна България. Така е построена през 80-те години на миналия век. Била е замислена като тренировъчен център за разни организации", казва тя

Явор Божанков: Не влизаме във война. Просто подкрепата към "Възраждане" се срина

Явор Божанков: Не влизаме във война. Просто подкрепата към "Възраждане" се срина

"След като не фалирахме при влизането в еврозоната, не станахме най-голямото мигрантско гето след Шенген, държавата не изчезна и апокалипсисът не дойде - днес има нов враг", смята той