5 Декември, 2025

САС върна на прокуратурата дело срещу Огнян Донев

САС върна на прокуратурата дело срещу Огнян Донев

Столичният апелативен съд отмени разпореждането на Софийски градски съд (СГС) от 30 октомври, с което съдебното производство по делото срещу Огнян Донев и Борис Борисов бе прекратено, а делото върнато на прокуратурата за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения.

Припомняме, че на 30 юли столичната градска прокуратурат внесе обвинителен акт срещу двамата за данъчни престъпления, припомня topnovini.bg. Три месеца по- късно обаче СГС върна делото на прокурора. Решението им бе протестирано от прокуратурата пред Апелативен съд в София, който прие за основателни всички съображения на прокурора за липса на допуснати съществени процесуални нарушщения.

„Обвинението, така както е внесено е ясно и точно. Липсват съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат прекратяването на съдебното производство и връщането на делото на прокурора за тяхното отстраняване. Неправилно съдията – докладчик е отбелязал, че изброяването на множество факти и обстоятелства за различни физически и юридически лица се намират в логическа непоследователност и не били разбираеми и ясни, което е довело до съществено процесуално нарушение. Неоснователно е и изискването на съдията – докладчик да се посочи качеството на обвиняемия Огнян Донев, в което същият е извършвал твърдяните от обвинението блокови сделки за търговското дружество, както и на какво основание предвид наличието или не за негова представителна власт да извършва тези сделки, за да се установи още един елемент от обективна страна на престъплението“, пише в мотивите на Апелативния съд.

Огнян Донев е обвинен, че на 2 април 2007 г., в качеството си на изпълнителен директор на „ЕЛФАРМА“АД е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения на фирмата в особено големи размери - 62 779 725 лева. В годишната данъчна декларация той не декларирал увеличение на годишния финансов резултат в общ размер от 418 531 500 лева. Той спечелил парите с продажби на акции на дружеството, в което е изпълнителен директор и един от собствениците - „Софарма“ АД.

Сподели:

Коментари (0)

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя