18 Февруари, 2026

САЩ няма да разполагат въоръжение и техника у нас

САЩ няма да разполагат въоръжение и техника у нас

САЩ няма да разполагат въоръжение и техника у нас през настоящата година. Не се предвижда и нито едно съвместно учение между двете армии. Това става ясно от утвърдения план за военните учения. През 2015 г. са предвидени съвместни действия с Румъния, Гърция, Сърбия и с Катар.

Страната планира да настани 150 машини в Полша, Румъния или Балтийските страни, стана ясно от командващия на американската армия в Европа ген.-лейтенант Бен Ходжис.Очаква се поне 1/3 от новото оборудване да е в американските тренировъчни центрове в Германия. Ходжис обясни, че в момента САЩ имат приблизително 30 000 военни в Европа и приблизително толкова въздушни сили и флот.

Бившият военен министър Велизар Шаламанов нарече позициите на САЩ „сериозен стратегически пробив във външната ни политика". Според него отделянето на България от Полша и Румъния в НАТО означава закачане към Турция и Гърция в южния район, което ще има тежки последици за развитието на армията ни. „Превръщането на армията в Гражданска защита и логистичен придатък на Гранична и други видове полиция е стратегически срив за българската държава", е позицията на бившия министър.

Сподели:

Коментари (0)

Рибарски кораб с трима моряци изчезна в морето край Маслен нос

Рибарски кораб с трима моряци изчезна в морето край Маслен нос

Веднага е започнала операция по издирването на моряците

Румен Спецов:  Няма риск страната да остане без горива!

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива!

Особеният търговски управител на „Лукойл“ (Lukoil) в България, по време на заседание на постоянната парламентарна Комисия по икономическа политика и иновации

Балабанов за служебния кабинет: Спокойно можем да го кръстим „Петрохан“

Балабанов за служебния кабинет: Спокойно можем да го кръстим „Петрохан“

"Избори ще се направят с тяхно МВР, както мечтаеше Асен Василев, тъй като Емил Дечев е бивш зам.-министър от кабинета на Кирил Петков"