28 Юни, 2026

Съветникът на Живков: Преди 1989-а българинът печелеше между 700 и 800 лева

Съветникът на Живков: Преди 1989-а българинът печелеше между 700 и 800 лева

"В момента човек работи и получава доход. С него излиза директно на пазара. При социализма беше друго. Схемата беше производител - работник - държава - пазар. Билетчето струваше шест стотинки. Млечните продукти - 30 стотинки. Хлябът - 15 стотинки. Средната работна заплата преди 89-а година беше 200 лева. Работникът обаче не виждаше пряко какво отива към държавата. Затова реално по онова време българинът е получавал месечно между 700 и 800 лева. Партията на Тодор Живков се занимаваше с качеството на живота на българите". Това заяви съветникът на Тодор Живков Костадин Чакъров в ефира на Би Ти Ви.

По негови думи по време на номенклатурата печалбата е отивала в държавата, докато сега всичко се прибира от човека.

"При Социализма цялото национално богатство отиваше в държавата, тя беше икономическият център, който мощно преразпределяше средствата. Сега всичко отива при чорбаджията. Той може да прави с парите каквото си поиска. Вижте например какво се случва в Бояна. Само чорбаджии. По времето на Социализма там живееха едва 50-60 хора от номенклатурата", добави Чакъров.

Дясната ръка на Живков разкри и от какво се интересувал партийният лидер през 90% от времето на управлението си.

"От сутрин до вечер той се интересуваше от три неща - първо - къде България ще открие нови пазари. Второ - технологии. Откъде ще дойдат технологии. Той признаваше, че те ще дойдат от Запада. И трето - търсене на качествени хора, които да съчетаят новите технологии с откриването на нови пазари", посочи Чакъров.

Сподели:
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът

Коментари (0)