"В момента човек работи и получава доход. С него излиза директно на пазара. При социализма беше друго. Схемата беше производител - работник - държава - пазар. Билетчето струваше шест стотинки. Млечните продукти - 30 стотинки. Хлябът - 15 стотинки. Средната работна заплата преди 89-а година беше 200 лева. Работникът обаче не виждаше пряко какво отива към държавата. Затова реално по онова време българинът е получавал месечно между 700 и 800 лева. Партията на Тодор Живков се занимаваше с качеството на живота на българите". Това заяви съветникът на Тодор Живков Костадин Чакъров в ефира на Би Ти Ви.
По негови думи по време на номенклатурата печалбата е отивала в държавата, докато сега всичко се прибира от човека.
"При Социализма цялото национално богатство отиваше в държавата, тя беше икономическият център, който мощно преразпределяше средствата. Сега всичко отива при чорбаджията. Той може да прави с парите каквото си поиска. Вижте например какво се случва в Бояна. Само чорбаджии. По времето на Социализма там живееха едва 50-60 хора от номенклатурата", добави Чакъров.
Дясната ръка на Живков разкри и от какво се интересувал партийният лидер през 90% от времето на управлението си.
"От сутрин до вечер той се интересуваше от три неща - първо - къде България ще открие нови пазари. Второ - технологии. Откъде ще дойдат технологии. Той признаваше, че те ще дойдат от Запада. И трето - търсене на качествени хора, които да съчетаят новите технологии с откриването на нови пазари", посочи Чакъров.
Още от България
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?
Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него
Огнян Минчев: Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни
„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът