Гръцките фермери блокират поетапно днес и трите гранични пункта между България и Гърция. Стачката им продължава вече втора седмица и е заради спрени субсидии. Кулата – Промахон от часове е затворен за тирове. Образувала се е километрична опашка, а през нощта имаше и сблъсъци. Изнервени шофьори се опитаха да пробият блокадата.
Сходна е ситуацията и от гръцката страна, където български шофьори сигнализираха, че втори ден стоят на 10 километра преди границата, бедстват без храна и вода. Те поискаха намесата на Външно министерство за изпращане на нота до гръцката страна заради блокадите. Шофьорите се оплакват, че няма кой да им помогне.
„Докарваме фадромите и блокираме границата, да дойде Бойко Борисов, Лиляна Павлова, министри, целият кабинет да дойде тук”, обявиха българските шофьори на Кулата, цитирани от БГНЕС.
По информация на агенцията към границата пътува областният управител на Благоивград Бисер Михайлов и началникът на областната дирекция на полицията за водене на преговори.
Гръцките фермери блокираха днес и граничния пункт Маказа. За 11 ч. е обявено началото на протестите . Те ще са съсредоточени на 15 км във вътрешността на страната, а техниката ще бъде разположена върху единствения път за пункта Маказа.
„Ще позволим само на туристи от България и Гърция да преминат през блокадата, които преди 11.00 часа са пътували са преминали от едната страна в другата, за да могат да се върнат обратно в родните си краища“, заявиха протестиращи пред 24rodopi.com.
От МВР предупредиха, че временно е преустановено пропускането на коли и тирове през пункта Илинден – Ексохи. Причината е подновени протестни действия на гръцките фермери. Заявените интервали са от 10 ч. до 15 ч. и от 17 ч. до 22.30 ч.
Още от България
Радев: Докато някой ни атакуват от плажовете, ще продължим да работим по същия начин
Премиерът е категоричен, че не лъжат европейските ни партньори и категорично България не е в изолация
Променят средносрочната бюджетна прогноза за 2026–2028
Предвидено е министрите да обсъдят и отпускането на допълнителни средства по бюджета на Народното събрание за 2026
Росен Стоянов: Въпросът е защо се издигат некачествени кандидати за президент
Толерансът към това управление ще свърши когато хората се върнат от ваканция и се изправят пред новите предизвикателства