2 Март, 2026

СДС още се ослушва за властта, не вярва, че РБ ще върне мандата

СДС още се ослушва за властта, не вярва, че РБ ще върне мандата

Днешната позиция на част от ПГ на РБ, изразена без проведено гласуване в рамките на групата и без кворум, не може да бъде официална и окончателна, защото влиза в разрез с решението на Изпълнителния съвет, а и всички възможности за консултации не са изчерпани. Това се казва в позиция на СДС във връзка с изказването на Найден Зеленогорски, че РБ ще върне веднага проучвателния мандат за съставяне на правителство, ако му бъде връчен от президента Росен Плевнелиев в понеделник.

Предлагаме в понеделник, 12 декември, да се проведе заседание на Изпълнителния съвет и парламентарната група на Реформаторския блок, за да бъде взето окончателно решение за предстоящото връчване на проучвателния мандат от президента Росен Плевнелиев, добавят от СДС. 

От партията припомнят, че на 6 декември 2016 г. Изпълнителният съвет на РБ взе решение, което беше огласено пред медиите и публикувано на официалната страница на РБ. В това решение се казва: „Днес РБ започва политически консултации с парламентарно представените политически сили с ясна евроатлантическа ориентация и демократични ценности. С това изразяваме волята си и полагаме усилия за недопускане на БСП и ДПС отново в управлението на страната. Целта на консултациите е да разберем дали е възможно в рамките на този парламент да бъде формирано стабилно мнозинство, гарантиращо продължаване и задълбочаване на реформите с особен акцент върху: борба с корупцията; съдебната реформа; образование и здравеопазване; отбрана и сигурност; енергетика и икономическа стабилност. Ако тези консултации покажат възможност за ефективно реформаторско мнозинство, РБ ще оползотвори мандата и ще участва в парламентарно мнозинство, но без да излъчва политически лица в правителството. Ако не покажат такава политическа воля и мандатът бъде връчен на РБ, Блокът ще върне мандата незабавно.“ Това решение на ИС на РБ беше последвано от консултации с Патриотичния фронт, на които Блокът получи уверение за подкрепа, при определени условия, които РБ не отхвърли. В същото време, председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, заяви на консултациите с РБ на 6 декември, че след получаване на мандата, отново ще се проведат разговори между двете формации, добавят още от СДС.

Сподели:

Коментари (0)

Седмицата започва със слънце и температури на места до 17 градуса

Седмицата започва със слънце и температури на места до 17 градуса

Термометрите ще показват през деня от 12° и 17°, в районите с трайна мъгла или ниска облачност – от 5° и 10°, в София – около 15°

Нейнски: Знаехме, че Тръмп ще удари Иран, това е риск за съседните държави и за България

Нейнски: Знаехме, че Тръмп ще удари Иран, това е риск за съседните държави и за България

Сега за нас е важно какъв ще е Иран след Али Хаменей. Въпросът е да не се допусне хаос, да няма напрежение в района, както и да няма бежански поток, заяви служебният външен министър

Емил Дечев: От 28 директори на РВДР смених 23, в МВР няма да има "наши" хора, които ще пазим

Емил Дечев: От 28 директори на РВДР смених 23, в МВР няма да има "наши" хора, които ще пазим

Министърът е категоричен, че в МВР няма да има "техни" и "наши" хора, декларира, че не е политически обвързан с никаква формация