13 Юли, 2026

Шефът на антикорупционата комисия обеща в писмо да спазва закона и да работи прозрачно в интерес на обществото

Шефът на антикорупционата комисия обеща в писмо да спазва закона и да работи прозрачно в интерес на обществото
Пламен Георгиев

Председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев разпространи отворено писмо, в което декларира, че в работата си институцията ще спазва закона и ще бъде напълно прозрачна.

"Основен принцип на правовата държава е върховенството на закона и намирането на точния баланс между обществения интерес и защитата на конституционно гарантираните права на човека. Уверявам ви, че новият орган в лицето на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество ще изпълнява законовите си задължения при пълна прозрачност.", се казва в документа, разпространен от институцията. 

Поводът за писмото декларация е стар, посочва "Дневник". Веднага след избирането на Георгиев в отворено писмо девет неправителствени организации поискаха личните му гаранции за прозрачност. Това бяха "Антикорупционен фонд", "Български адвокати за правата на човека", Българският институт за правни инициативи, Българският хелзинкски комитет, програма "Достъп до информация", Институтът за пазарна икономика, асоциация "Прозрачност без граници", "PиcĸMoнитop", Центърът за либерални стратегии.

В края на миналата седмица Георгиев влезе в задочен конфликт и с друга неправителствена организация - най-голямото магистратско обединение, Съюза на съдиите в България. Той се оплака, че съюзът е погазил правата му.

Сподели:
Ивайло Мирчев: България присъства на парада, но отсъства от решенията!

Ивайло Мирчев: България присъства на парада, но отсъства от решенията!

"Празният стол не защитава България, той я обезсилва и обезличава"

София и Бургас си оспорват домакинството на „Евровизия“ във финалния етап, Варна и Пловдив отпаднаха

София и Бургас си оспорват домакинството на „Евровизия“ във финалния етап, Варна и Пловдив отпаднаха

Директорът на „Евровизия“ Мартин Грийн изрази надежда Пловдив и Варна бъдат активна част от националните прояви, свързани с „Евровизия 2027“, през месец май идната година

Георги Касчиев:  Пълна е деградацията на АЕЦ " Козлодуй", това е първа частна атомна централа

Георги Касчиев: Пълна е деградацията на АЕЦ " Козлодуй", това е първа частна атомна централа

„Твърдят, че няма атомна централа на загуба, но нашата е на загуба. На входа стоят едни олигарси", категоричен е той

Коментари (0)