8 Март, 2026

Шефове в здравеопазването "бойкотират" обсъждането на бюджета на НЗОК

Шефове в здравеопазването "бойкотират" обсъждането на бюджета на НЗОК

Със скандал започна заседанието на комисията по бюджет и финанси, на което трябва да бъдат приети на второ четене бюджетите на Националната здравноосигурителна каса, на Държавното обществено осигуряване и на бюджета за 2017 г. Не става въпрос обаче за спорове между депутатите, пише inews.bg. Оказа се, че на разискванията по първа точка - бюджетът на НЗОК, не присъстват нито министърът на здравеопазването, нито председателят на Касата, нито председателят на Надзорния й съвет, който по закон подготвя документа.

"Това е въпрос на елементарно уважение. Предлагам да отложим точката, докато те дойдат, могат и пеша да дойдат, а не да си пият някъде кафето", заяви депутатът от БСП Румен Гечев като предложи председателят на Надзорния съвет и управителят на НЗОК да бъдат поканени и до 20 мин. да дойдат в Народното събрание, а дотогава точка първа от дневния ред – бюджетът на Касата за следващата година, да бъде отложена. Народните представители се съгласиха и гласуваха за него. След което председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова, която е гост на това заседание, се зае със задачата да покани висшите служители, които би трябвало да присъстват днес на приемането на бюджета на касата.

"Аз съм гост на бюджетната комисия, която е водеща при приемането на трита бюджета - на НЗОК, на ДОО и на държавния бюджет и по поръчение на комисията поканих на заседанието председателят на Надзорния съвет на Здравната каса, а това е зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков и управителят на НЗОК", заяви Дариткова пред БГНЕС и излезе в коридора пред залата, за се обади на колегите си и да им съобщи решението на депутатите.

По това време някои депутати заявиха, че е отправена покана към всички, които касае бюджета, но било тяхно право да решат дали да дойдат.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев: Партньорство с Радев - да, но само по две теми

Асен Василев: Партньорство с Радев - да, но само по две теми

Лидерът на ПП поясни, че тяхно пожелателно мислене е да имат 121 депутата, за да може да се случат истинските реформи

Велизар Шаламанов посочи коя е основната заплаха за България от войната в Иран

Велизар Шаламанов посочи коя е основната заплаха за България от войната в Иран

По думите на зам.-външния министър досега са изведени около 2600 наши сънародници от над 11 страни, където има риск от ракети и дронове

Първанов: Снишаването на Радев му носи дивиденти, но не му приляга като политик

Първанов: Снишаването на Радев му носи дивиденти, но не му приляга като политик

Според екс президента служебният кабинет е едностранно формиран и с видим уклон да работи за една партия, която вероятно ще бъде част от бъдещото управление