Шефовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се явяват на разпит в парламента днес. Депутатите от ресорната комисия ще слушат доклада им за процедурата по отнемане на лицензиите на електроразпределителните предприятия. ДКЕВР ще обяснява и за двойните сметки за ток, които получиха около 67 000 потребители за декември и януари. В дневния ред на заседанието е предвиден и отчет на регулатора за работата му през втората половина на миналата година.
Вчера стана ясно, че лицензът на ЕНЕРГО-ПРО няма да бъде отнет, а ДКЕВР ще решава до половин година как да накаже дружеството заради двойните сметки, от които пропищахя жители на Варна, Русе, Търново и други градове. Само 14 от пострадалите обаче са подали жалби и регулаторът можел да наложи санкции само за тези случаи. Теоритично глобите, предвидени в закона, са от 20 000 до 1 милион лева за всеки случай. Остава и вариантът енергото да се размине само със забележка. Шефката на регулатора се обяви при проблеми с услугата, енергото да дължи пари директно на потребителя, както е в Унгария и Полша. В този случай, глобата от държавата пак ще остане в сила, както и задължението на оператора да оправи проблема.
Направена е проверка и на останалите две дружества - ЧЕЗ и EVN, но не са установени нарушения при отчетите.
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"