20 Април, 2026

Симеон Сакскобурготски губи и двореца "Ситняково"

Симеон Сакскобурготски губи и двореца "Ситняково"

След "Царска Бистрица" и "Саръгьол" Симеон Сакскобургготски е на път да загуби и двореца "Ситняково".

Някогашният премиер и сестра му Мария-Луиза трябва да предадат имота на неговия собственик - държавата, реши Софийският окръжен съд (СОС). Така тезата за законността на "царската" реституция, поддържана от Симеон и защитата му, за пореден път се провали в съда. "Ще обжалваме", заявил адвокатката на Сакскобургготски Ели Христова, съобщава в. "Преса".

"Ситняково" е сред петте имота, за които през 2011 г. държавата заведе дела за собственост. На първа инстанция тази година тя вече спечели процесите за "Царска Бистрица" и "Саръгьол". Не са приключили делата за резиденция "Врана" и 16 500 дка рилски гори.

По ирония на съдбата "царското" дело с окончателен финал е за двореца "Кричим" - единствения имот, който Симеон не получи. В това дело той съдеше държавата за "бащинията си". Дворецът винаги е бил държавен, а не частен на фамилията Сакскобургготски, отсече през 2012 г. Върховният касационен съд.

Основните аргументи по всички дела са, че имотите са връщани на Симеон на базата на решение на Конституционния съд от 1998 г., което няма реституционен ефект. Нещо повече - Сакскобургготски стана единственият български гражданин, получил реституция без закон за нея. Третият, но не по важност довод е, че т.нар.царски имоти са на Интендантството - държавна служба, работила за монархическата институция, не на частни лица.

Комплексът "Ситняково" е строен през 1904 г. за летен ловен дворец, в момента има статут на недвижима културна ценност. През 1993 г. безвъзмездно е предоставен за ползване на Съюза на писателите. През 2003 г. е върнат на тогавашния премиер Сакскобург­готски от управителя на София-област Олимпи Кътев.

С решението си Емилия Донкова от СОС отхвърля иска на държавата Симеон и сестра му да й платят обезщетение за неправомерното ползване на двореца, както и за приходи от входни билети. Билети не са продавани, а обезщетение за ползването не може да се търси - имотът им е върнат от областен управител. Двамата дължат само 7 146 за разноски по делото.

Но на свой ред трябва да получат общо 38 658 лв. за направен дренаж, ремонт на покривите и на 9 комина, боядисване. Докато сумата не им се изплати, могат да задържат сградите.

Сподели:

Коментари (0)

Депутатът с най-дълъг стаж, Йордан Цонев от ДПС, може да не влезе в парламента

Депутатът с най-дълъг стаж, Йордан Цонев от ДПС, може да не влезе в парламента

ЦИК обаче все още не е обявила разпределението на мандатите по региони, което се прави по сложна формула, преразпределяща и гласовете от чужбина.

Отишъл си е Краси Райдовски – иронията и самоиронията бяха истинското му Аз

Отишъл си е Краси Райдовски – иронията и самоиронията бяха истинското му Аз

Ненавиждаше натегачите и кариеристите, които просперираха в ДС по партийна линия и при комунизма и в условията на демокрация, предричаше, че БСП я чака смърт

Йотова свиква НС през идната седмица, вярва в успеха на първия мандат за съставяне на кабинет

Йотова свиква НС през идната седмица, вярва в успеха на първия мандат за съставяне на кабинет

Тя определи като нормално искането на  Румен Радев всички служебни министри да подадат оставките си