22 Февруари, 2026

Синът на собственика на взривения завод сред жертвите

Синът на собственика на взривения завод сред жертвите

Продължаваме да проверяваме и установяваме самоличността на работниците, които са били във взривения завод в Горни Лом. Трудно е да обявим колко и кои са точни пострадалите, правим вторична проверка. За едно лице, което мислехме, че е било в завода, но засякохме мобилната му клетка и човекът се оказа в Монтана. Продължаваме да установяваме жертвите, това обяви вътрешният министър Йордан Бакалов, който е на мястото на трагедията. Според него направили са опити да спасяват работниците още в часовете след първия взрив, но са последвали вторични взривове и затова са се изтеглили спасителите.

Безпилотен самолет ще се пусне над взривения завод. Главният прокурор на Видин ще води разследването, не е ясно кога ще влезе робот. Собственикът на завода твърдеше, че мините така както се съхраняват не могат да се взривят. Въпреки това служба КОС е установила неправилно съхраняване на мините, три акта са им направени. Явно не е спазено необходимото технологично ниво на съхранение, преди две седмици са санкционирани, сигналът е бил именно за неправилно съхраняване, добави Бакалов.

Според Валентин Радев, експерт по взривни вещества и бивш зам. министър на отбраната 15 души се издирват все още и няма яснота къде са. Валери Митков - собственик на заводау е бил вчера на мястото на инцидента и е заявил, че инцидентът е станал по време на оптимизация на противопехотни мини. Те са гръцко производство, но сега и двата цеха ги няма, на мястото им са останали кратери. Вероятно става дума за човешка грешка и скупчването на голямо количество мини. Взривът е станал при самото разтваряне на мините. Тротил е взривното вещество, смята Радев. Според експерти рискът при обезвреждането на такива мини е голям. За да се минимизира рискът се искат високи технологии, в противен случай загубата на жива сила е голяма. България е спечелила поръчката 2007 г. Другите натовски държави не искат да се занимават с подобно обезвреждане, а в България им излиза евтино, заради работната ръка и неизползването на технологии.

Сподели:

Коментари (0)

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

„Заподозрените са разпитани, свидетелите - изслушани, и се извършват необходимите експертизи“, съобщиха от Висшата прокуратура в Шабац. Тя води разследване срещу Лазар Попович от Белград и Сава Стеванович от Лозница.

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

По думите на министъра единствената причина предприятието да не бъде преструктурирано или закрито веднага, е фактът, че то е страна по изключително изгодния за България договор за внос на азерски газ

"Студенти против мафията" настояват:  Оставка на Борислав Сарафов

"Студенти против мафията" настояват: Оставка на Борислав Сарафов

Единствената партия, която иска диалог с Обединението са ПП-ДБ, обясниха от там