20 Юни, 2026

Синдикалист: Не приемаме доводите срещу увеличаване на заплатите в МВР

Синдикалист: Не приемаме доводите срещу увеличаване на заплатите в МВР
Валентин Попов

През последните години минималната и средна работна заплата в страната се е увеличила с над 50%, а тази на служителите в МВР едва с 15%, което е явна диспропорция, заяви Валентин Попов

"Не могат да се приемат доводите срещу увеличение на заплатите в системата на МВР, изказани от вътрешния министър Валентин Радев", заяви председателят на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов, относно днешния протест на служителите с основно искане увеличение на възнагражденията.

По думите му актуализацията на бюджета няма да бъде прецедент.

"През последните години минималната и средна работна заплата в страната се е увеличила с над 50%, а тази на служителите в МВР едва с 15%, което е явна диспропорция", коментира Попов, цитиран от "Фокус".

"С колко процента да бъдат увеличени заплатите - дали това да е процент или някаква определена сума, на кой колко - дали за всички еднакво или да има някакво диференциране, са въпроси, които търпят допълнително обмисляне и преговори. Не подлежи на коментар обаче първото от исканията ни, че трябва да има увеличение на заплатите в МВР тази година. От това не можем да отстъпим. Можем да преговаряме по конкретни параметри, но не и по принципни въпроси. Второто от исканията ни е свързано с някои спешни промени в Закона за МВР, които са малко на брой и касаят малко текстове. Третото искане на всички Синдикати в МВР е спешно да започне работа по изцяло нов Закон за МВР, който да влезе за разглеждане в парламента през пролетта на следващата година", обясни той.

Валентин Попов коментира още, че кадрови проблем в системата на МВР има и сега, като те се задълбочават заради спада на привлекателността на пожарникарската и полицейска професия, основен фактор за което са ниските възнаграждения и лоши условия на труд.

Сподели:
Скандал! Автотехнически експерт напуска СНАТЕБ заради незаконни действия на  проф. Карапетков

Скандал! Автотехнически експерт напуска СНАТЕБ заради незаконни действия на  проф. Карапетков

Искам членството ми да бъде заличено  от СНАТЕБ, не искам да  имам нищо общо с действията на ръководството му, казва инж. Делчев

Официално: България излиза от сивия списък за пране на пари

Официално: България излиза от сивия списък за пране на пари

Остава една последна проверка на място, която трябва да потвърди, че извършените реформи са необратими

Слънчево, с купеста облачност в следобедните часове

Слънчево, с купеста облачност в следобедните часове

Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°

Коментари (0)