6 Юни, 2026

Система ще проследява пътя на лекарствата до болниците

Система ще проследява пътя на лекарствата до болниците

До два месеца ще бъде въведена система за проследяване на лекарствата и медикаментите, които постъпват в аптеките на болниците у нас. По думите на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов така ще стане ясно какво количество лекарства и консумативи са получени и кой лекар на кого ги е предписал. В реално време директорите ще могат да следят складовата наличност, движението на медикаментите и какви разходи са направени.

В началото на следващата седмица ще стане ясно и какви са резултатите от проверките на всички Регионални здравни инспекции в цялата страна. Проверяват се всички АГ-болници и неонатологии. От тук нататък ще бъде важен единствено пациентът и неговото оздравяване и няма да бъде прехвърлян от болница в болница. Всичко това е в основата на промените, изготвяни от Министерството на здравеопазването, заяви още Москов: 

„Пациенти казват, че се цели закриване на диспансери. Няма и никога не е съществувала идея да бъде закривана дейност, а дори напротив - може да се предприеме и диференциран подход. Там, където те са в една сграда или в един двор - няма логика това да са две лечебни заведения. Само болниците, които могат да осигурят самостоятелно пълния кръг на терапия, ще работят като онкологии. Ще се финансира през публичен фонд пълният процес на излекуване, а не преминаване в една или друга болница, която изпълнява определен епизод от лечението. Ако няма необходимият набор от специалисти и техника в дадено лечебно заведение, то то ще бъде обединено с друга болница с пълен капацитет или на функционален принцип ще се сключват договори и пътят на пациента да бъде ясен", каза в блицконтрол министърът на здравеопазването Петър Москов.

Сподели:
Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“

БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

БСП атакува Радев за американските самолети-цистерни на летище „Васил Левски“

"Принадлежността на нашата държава към ЕС и НАТО, както и стратегическото партньорство със САЩ, не могат да бъдат сами по себе си основание за разполагането в продължение на няколко месеца на самолети от военновъздушните сили на САЩ", настояват социалистите

Коментари (0)