26 Декември, 2025

Ситуацията в Тетевенско е критична, има готовност за евакуация на хора

Ситуацията в Тетевенско е критична, има готовност за евакуация на хора

Остава бедственото положение в Тетевенско. След падналите валежи от 100 л на кв.м има наводнени къщи и откъснати населени места. Появило се е и голямо свлачище.

Най-тежко са пострадали селата Глогово и Градежница, където има наводнени къщи. Реката е излязлоа от коритото си и е предизвикала свлачища. В село Глогово има и три откъснати махали. Няма бедстващи хора.

"Ситуацията е критична, през нощта имахме срутвания и свлачища, заливане на пътя към село Черни Вит, който към момента вече е проходим. Почти през цялата нощ с областния управител бяхме на терен. Проблемът от сутринта беше, че нивото на реката се покачва заради интензивния дъжд, затова имаме готовност за евакуация на хора, ако това се наложи", съобщи Мадлена Бояджиева, кмет на Община Тетевен.

Пожарни екипи от Тетевен и Ловеч тази нощ са спасили бедстваща група от 17 младежи, на възраст между 15 и 17 години. Те били настанени в къща за гости в село Гложене. 

След постъпил сигнал за помощ, пристигналите на място огнеборци установили, че река Вит, която минава покрай къщата, е придошла и дълбочината й е почти 1,5 м. Използвайки въжета, екипите предприели действия по евакуиране на тийнейджърите.

Веднага след като децата били изведени на безопасно място, пожарникарите посетили и съседната къща, обитавана от семейство с малко дете. Мъжът категорично отказал да бъде евакуиран, но жената се съгласила заедно с 3-годишното им дете да бъдат изведени от жилището.

Всички евакуирани били транспортирани до кметството на населеното място, където им е била осигурена храна и вода.

Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина