19 Април, 2026

След 56 години прекъсване отслужиха литургия в Потопената църква

След 56 години прекъсване отслужиха литургия в Потопената църква

На седмата неделя след Петдесетница, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи Божествена св. Литургия в църквата „Св. Йоан Рилски Чудотворец“, по-известна като Потопената църква.

Потопената църква е съградена през 1891 г. в село Запалня, което се заличава с указ през 1965 г., заради строежа на язовир „Жребчево“. Последната служба там е на 28 април 1963 г, когато се венчава синът на поп Драган Стойков, Стойко Стойков, който днес не скри вълненията си, че храмът оживява след 56 години.

„Ние дължим огромна благодарност и поклон пред паметта на всички онези хора, които положиха душата си за този храм, които дадоха своята мъдрост и живот, на енорийския последен свещеник, който обслужваше това село, което вече е запустяло.

Така, както този храм толкова години не се поддаде на водите, беше ожитворен от хора и от богослужение, нека нашата вяра бъде толкова силна и вдъхновяваща, та да ни укрепва, да бъдем ревностни православни християни, пазейки своя бит, своята вяра, съхранявайки народа ни като православен. Бъдете благословени!“, каза на стотиците миряни митрополит Киприан.

На въпрос дали службите в Потопената църква ще бъдат традиция владиката сподели, че се надява това да продължава да се случва с Божията помощ и подкрепата на Св. Йоан Рилски.

„Процесът е дълъг, за собствеността на църквата, за нейната реставрация, евентуално за проект, по който може да се кандидатства. Обетът, който съм дал пред себе си и пред св. Йоан Рилски е всяка година, на този ден, на седмата неделя след Петдесетница, да отслужваме св. Божествена Литургия, в този прекрасен храм, който остава спомен на нашите вяра и българщина, съхранени през вековете“, каза Старозагорският митрополит.
Сподели:

Коментари (0)

Гюров: МВР наблюдава 50 души с имунитет, готови да излязат да купуват като последен шанс да влязат в НС

Гюров: МВР наблюдава 50 души с имунитет, готови да излязат да купуват като последен шанс да влязат в НС

"Цял ден върви ала-бала с говоренето за машините. Нека да сме наясно - към този момент 0,8% от машините са извън строя. Това означава, че машините работят. Че алтернатива има и можете да гласувате спокойно", каза той

МВР: Наблюдаваме изключително висока избирателна активност извън България

МВР: Наблюдаваме изключително висока избирателна активност извън България

Вече са приключили изборите в Нова Зеландия, Австралия, Сингапур, Япония, Република Корея и Китай. До момента не са отбелязани затруднения в нито една секция в чужбина, каза зам.-министърът на външните работи Ради Найденов.

Петър Стоянович: Винаги е по-добре е да чакаш на опашка за гласуване, отколкото за банани

Петър Стоянович: Винаги е по-добре е да чакаш на опашка за гласуване, отколкото за банани

„Трябва да има едно по-малко разминаване между претенции и възможности“