28 Юли, 2026

Смут сред варненски духовници заради епископ Борис

Смут сред варненски духовници заради епископ Борис

Причината е, че отците организирали протести срещу него и публично обявиха, че не го искат заради недоброто му име сред църковните среди.

Страхът е човешко нещо, но по-важното е страхът от Бога, обясни отец Василий Шаган.

Притесненията на местните духовници станаха ясни след днешната конференция, организирана от Варненската епархия. Отец Дончо поясни, че на днешната свещеническа конференция духовниците са се обединили да гласуват по съвест на 15 декември, когато трябва да се проведе избора на нов митрополит, който да седне на престола на удавилия се през лятото край Евксиноград дядо Кирил.

Конкурсът се проведе преди седмици, но след като на финала му остана епископ Борис, свещеници от Варненската епархия скочиха. Те поискаха касиране на изборите заради съмнение, че част от епархийските избиратели са били подкупени. Чуха се цифри до 30 бона.

Припомняме, че Светият Синод се събра на 23 ноември и касира вота за избор на нов Варненски и Великопреславски митрополит от 17 ноември и насрочи нов избор за 15 декември.

Тогава отново ще се избира между всичките епископи у нас, които имат правото да станат митрополити.

Това, обаче, са полуфиналите. На самият финал ще са първите двама, между чиито имена Светият Синод ще избере новият Варненски и Великопреславски митрополит. 

 

Сподели:
ПП внесе законопроекти за обучение по добродетели и употреба на АI в училищата

ПП внесе законопроекти за обучение по добродетели и употреба на АI в училищата

И двете предложения са приведени в завършен вид след обсъждания с широк кръг от експерти, представителни организации и родители

Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО

Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО

Кабинетът трябва незабавно да публикува изпратените до Полша и Унгария писма, да каже какво точно е поискало, колко самолета или части възнамерява да придобие, каква е прогнозната обща цена и защо вместо ускорен преход към западна техника продължава да налива пари в съветската авиационна екосистема

Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации

Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации

Най-важното, което трябва да се каже, е, че имаме наредба за мантинелите, съгласно която в определен срок те трябва да бъдат подменяни с мантинели от по-висок клас - разбира се, няма панацея, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството

Коментари (0)