23 Май, 2026

Солени сметки за телефон при запитвания към НОИ

Солени сметки за телефон при запитвания към НОИ

Солени сметки за телефон са платили граждани, които са ползвали националния номер за информация на Националния осигурителен институт - 0700 14 802.

Такива сигнали е получил депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов, който задава депутатски въпрос към министъра на социалната политика каква е тарифата на телефона на НОИ.

"Никъде на сайта не се открива информация за тарифата, по която се таксуват обажданията към телефона за информация. Така някои от потърпевшите, набрали номера от мобилните си телефони, след съответното изчакване за свързване с дежурен служител и провеждане на същинския разговор, са били таксувани по 8 и повече лева (за ок. 15-20 мин. разговор), т.е. цената на минута вероятно е била над 40 ст. с ДДС", обяснява в питането си Славов.

По думите му съгласно практиката на националните оператори, обажданията към номер започващ с 0700 са на цената на един градски разговор, но само когато обаждането се извършва от стационарен телефон на същия оператор. При обаждане от мобилен телефон или от номер на друг оператор, тарифите са често доста по-високи.

В тази връзка депутатът Петър Славов пита министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова дали ще разпореди проверка за изясняване на цената, по която се таксуват гражданите на националния телефон за информация на НОИ и дали ще публикува съответната информация на интернет сайта на НОИ.

Славов смята, че е нормално още при набиране на номера, автоматично съобщение да уведомява обаждащия се гражданин каква е цената на разговора, за да се избегне некоректното таксуване на разговора по завишени тарифи.

Сподели:

Коментари (0)

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Макар да няма официални доказателства, че бащата е прикривал престъпления, в обществото се наложи усещането, че фамилната връзка е осигурявала чадър

АПС: Измама с фалшив подпис остави Ахмед Доган без имоти и без собственост във фирми

АПС: Измама с фалшив подпис остави Ахмед Доган без имоти и без собственост във фирми

Фалшифицирането на подписа на Ахмед Доган е станало и с участието на нотариус

Заради плащанията по ПВУ: НС възстанови антикорупционната комисия - на първо четене

Заради плащанията по ПВУ: НС възстанови антикорупционната комисия - на първо четене

Мандатът на комисията ще бъде 5 години, без право на преизбиране