„В гетото нормата е, че късметът е далавера, а не упорит труд, смята социалният антрополог Харалан Александров по повод събитията в Асеновград.
„В гетото нормата е, че късметът е далавера, а не упорит труд като в обществото навън, каза в студиото на „Денят започва” социалният антрополог Харалан Александров по повод последните събития в Асеновград.
„Гетото е провалът на урбанизацията”, коментира Александров. Той обясни, че гетото не е съотносимо към етническата принадлежност. Гетото е друг свят, там обичайните норми не важат. Този, който е грабнал с по-голям прът, печели. Нормата е директното насилие.
Александров отбелязва и това, че като напуснат гетото, ромите спират да се разпознават като цигани.
Като хора от гето се държат и чужди туристи по българските курорти, дава пример анализаторът.
Той допълва, че гетото е и в територията, където живеят, и в главите на хората.
Слуховете са типични за гетото, обяснява социалният антрополог. А у ас те са съчетани и с недоверие в институциите.
Това важи и за хората навън и затова се тръгва към вендета.
Но това е проява на регрес – и двете страни да вземат пръти.
В общностите, където има добре работещи ромски организации, кризи стават по-рядко. Кризите са свързани с пришълци. В Лом например, много добре работи ромска организация и въпреки значимото ромско население, няма напрежение, повече деца ходят на училище.
Местното самоуправление обаче, не може да се справи само. Въпросът е да се върши сериозна работа между кризите. Защото управлението на агресията е плод на целенасочени усилия от много страни.
А в момента всички се държат така сякаш трябва да се потуши пожарът, констатира Александров.
Още от България
България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС
Кирил-Гундяев не е просто религиозна фигура - той е политически инструмент на Кремъл - човек, свързван с КГБ с агентурно име „Михайлов“ Рупор на Путин, който публично оправдава агресията срещу Украйн
ДБ настоява управляващите да оттеглят кандидатурата на Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
"Да предложат истински реформатор, който в тази тежка ситуация с бюджета да направи така, че НЗОК да не се източва"
Борисов след доклада за РСМ: Евродепутатите показаха, че няма да допуснат злоупотреба с европейските договорености
"Българската позиция остава ясна и категорична - българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на западната ни съседка, за да може тя да започне своя преговорен процес по същество"