10 Юли, 2026

Социологическо проучване: Ако изборите за парламент са днес, ДПС, АБВ и "Атака" са аут

Социологическо проучване: Ако изборите за парламент са днес, ДПС, АБВ и "Атака" са аут

Кандидат-президентът на ГЕРБ Цецка Цачева би спечелила първия тур на президентските избори, ако вотът беше днес. Това показват резултатите от проучване на „Маркет линкс”, направено по поръчка на БТВ. Председателят на парламента се ползва с подкрепата на 19,80% от анкетираните, докато за бившия началник на ВВС ген. Румен Радев (БСП) биха гласували 14,90%. След тях се нареждат националистът Красимир Каракачанов (7,90%), Ивайло Калфин от АБВ (5,40%), издигнатият от РБ Трайчо Трайков (4,50%), лидерът на „Движение 21” Татяна Дончева (3,70%) и др. Почти 23 на сто от анкетираните не са решили за кого ще гласуват, а около 15 на сто твърдят, че няма да участват във вота.

Подобно разпределение на силите предвещава оспорван балотаж, в който вероятно и двамата участници ще се борят за умерено левите избиратели. Лидерът на „Глас народен” Светослав Витков, който се представи изненадващо добре на изборите през 2011 г., и сега може да разчита на 2,70% подкрепа. Експремиерът Пламен Орешарски е одобряван за президент от 1,10% от анкетираните, а емблематичният Митьо Пищова ще получи 0,8%. И тримата твърдят, че се впускат в надпреварата сериозно, а не с цел да привлекат протестния вот.

Над 70% от анкетираните отговарят положително на въпроса дали ще гласуват на президентските избори. Около 66% пък декларират желание да участват на референдума, иницииран от „Шоуто на Слави”, като обаче тук колебаещите се са повече. Ако парламентарните избори бяха днес, данните на „Маркет линкс” показват, че резултатът би бил само 4 партии в Народното събрание – ГЕРБ, БСП, ПФ и РБ.

Управляващите биха взели 26,70% от вота, а социалистите почти наполовина по-малко – 13.80%. Националистите могат да разчитат на 7,40% подкрепа, а реформаторите – на 5,70%. Под 4-процентовата бариера остават АБВ (3,70%), ДПС (3,50%) и „Атака” (2,60%). Трябва да се отбележи обаче, че през годините и хората на Волен Сидеров, и тези на Мустафа Карадайъ са успявали да надскочат предварителните сондажи. Почти 21 на сто от запитаните не са решили за коя партия да гласуват, а други близо 12 на сто директно заявяват, че няма да гласуват.

Сподели:
Почина космонавтът Александър Александров

Почина космонавтът Александър Александров

През 1988 г. Александър Александров участва в космическата мисия „Союз ТМ-5“ по програмата „Шипка“

Радан Кънев: Наивно е очакването Радев да е съюзник на демократичните сили - има риск от модел "Вучич"

Радан Кънев: Наивно е очакването Радев да е съюзник на демократичните сили - има риск от модел "Вучич"

"Нарушават се нормите на финансовото приличие"

Сметната палата отговори на нападките: Демерджиев ни отказа достъп до информационните системи на МВР, нямаме право да се самосезираме

Сметната палата отговори на нападките: Демерджиев ни отказа достъп до информационните системи на МВР, нямаме право да се самосезираме

Сметната палата не може да се самосезира по медийни публикации, но всеки гражданин, институция или политическа формация има право да подаде сигнал

Коментари (0)