Специализираният наказателен съд даде ход на първото по рода си дело у нас за тероризъм. Пред Темида се изправиха тримата сирийски граждани - Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим, които са обвинени, че са имали намерение да се включат в една от групировките ИДИЛ или Мюсюлмански братя.
Обвиняемите дойдоха оковани в съда и се усмихваха през цялото време.
Сирийците са на възраст между 20 и 25 години.
Пред съда и тримата заявиха, че осъзнават в какво са обвинени, но не са съгласни с фактите на обвинението.
Техните защитници поискаха съда да върне делото на Спецпрокуратурата, тъй като има много неясноти и разминавания между обвинителния акт и диспозитива му.
По думите им на едното място се говори, че те вече са членове на терористична организация, а на другото, че са пътували, за да се присъединят към такива.
Още от България
Управляващите посочиха дати за президентския вот и избор на парламентарната квота във ВСС
Съгласно Конституцията на България, изборите за държавен глава се насрочват от Народното събрание в срок от три до два месеца преди изтичането на пълномощията на действащия президент на 22 януари 2027 г.
Станислав Анастасов: ДПС има също съмнения за корупция и те се отнасят до вътрешния министър
По неговите думи плащанията на Делян Пеевски са били правени с лични пари и на семейството му и това е проверимо
Калин Стоянов: Достъпът до PNR е неправомерен, МВР заблуждават партньори, че разследват тежко престъпление
Тези данни следва да бъдат използвани тогава когато следва да се разкрие и предотврати, или се води наказателно преследване по отношение предимно на престъпления, свързани с тероризъм или тежка организирана престъпност