30 Януари, 2026

Специализираният наказателен съд поема делото "Октопод"

Специализираният наказателен съд поема делото "Октопод"

Делото "Октопод", по което основен обвиняем е Алексей Петров, отива в Специализирания наказателен съд. Новият съдия докладчик по делото Атанас Атанасов от СГС го изпраща там, тъй като то се води срещу организирана престъпна група за изнудване и рекет.

От 2012 година тези дела се гледат от специализирания наказателен съд, създаден със законова промяна именно за разследване на организирани престъпни групи.

Такова е и обвинението срещу Петров - че е ръководил група за рекет и изнудване, но, тъй като разследването приключи с внасяне на обвинителен акт в края на 2011 година, то започна в СГС с първи съдия Румяна Ченалова. 

Тя обаче се проверява по скандала "Белведере" и, след като ВСС, я отстрани временно от длъжност, се наложи делото да се разпредели на нов съдия докладчик, за да започне отначало.

Сега специализираната прокуратура трябва да внесе делото "Октопод" в специализирания наказателен съд и ако той го насрочи за гледане да бъдат повторени всички разпити, които бяха проведени в продължение на повече от две години и половина.

Сподели:

Коментари (0)

Главчев: Казах на Йотова, че съм склонен да приема за служебен премиер

Главчев: Казах на Йотова, че съм склонен да приема за служебен премиер

Президентът  се среща днес с ръководството на Сметната палата в опит да бъде намерен служебен премиер.

Даниел Митов: Четирима са задържани след спирането на сайтовете Zamunda, Arena и Zelka

Даниел Митов: Четирима са задържани след спирането на сайтовете Zamunda, Arena и Zelka

По темата за предстоящите избори Митов беше категоричен, че МВР не трябва да бъде обвинявано за изборния процес

 ГЕРБ-СДС: 1 февруари 1945 година е символ на ескалацията на едно политическо насилие

ГЕРБ-СДС: 1 февруари 1945 година е символ на ескалацията на едно политическо насилие

"Собствената ни история през XX век е пълна с кръв не само заради войните, в които сме участвали, но и заради една тенденция на политическо насилие", заяви Тома Биков