26 Юли, 2026

Спират *Фалкона* от полети, днес колесникът пак не се прибрал

Спират *Фалкона* от полети, днес колесникът пак не се прибрал

Правителственият самолет "Фалкон" се спира от полети, пише "24 часа". Причината е, че днес е направил същия проблем при облитане - подал е сигнал, че колесникът не се прибира.

Преди два дни командирът на правителствения самолет "Фалкон" Атанас Марков разкри подробности около принудителното кацане, което се превърна в новина номер едно за минути. Тогава на борда беше и премиерът Бойко Борисов, който се беше отправил за Брюксел. При излитането обаче левият колесник на самолета не се прибра. 

"Веднага след излитането се обира колесникът. На височина 5-8 метра на полoсата прибрах колесника. Видяхме, че индикацията вътре в кабината показва, че лявата основна стойка не се е прибрала. Единственото, което трябва да се направи, е да се спусне колесникът и да се кацне", поясни капитан Марков.

Единственото условие е да се изгорят около 1000 килограма от горивото, тъй като, пояснява командирът, самолетът е бил малко по-тежък от теглото за кацане.

Той съобщава лично на премиера за възникналия проблем. "Имам и това задължение. Той беше изключително спокоен! Хладнокръвен", разкри Марков.

"Това не е аварийна ситуация, а особен случай! Нямаше нищо притеснително. Нямаше нещо, което да изисква спешни действия! Единствено не ми хареса: чух някъде по пресата, че пет пъти не сме успели да кацнем. Никога не сме се опитавали да кацнем и да не можем. Ние бяхме помолени 2 пъти да минем над полосата с цел визуално да се види дали колесникът е пуснат и заключен", подчерта Марков.

В събота швейцарските експерти са направили експертиза на самолета, след което са направили облитане над София. Експертите започват изготвянето на доклад за причините, довели до инцидента. От транспортното министерство обясниха, че това ще отнеме няколко месеца.

Сподели:
Изпращаме седмицата с много слънце и температури до 33°

Изпращаме седмицата с много слънце и температури до 33°

Синоптиците обещават хубаво време, с незначителна купеста облачност и краткотрайни превалявания на места в страната

Николай Денков: Управляващите заблуждават хората и по темата за американските цистерни

Николай Денков: Управляващите заблуждават хората и по темата за американските цистерни

Както се казва - на краката на лъжата са къси и доста бързо истината излиза наяве, метафорично описа ситуацията депутатът от "Продължаваме промяната"

Ивайло Мирчев: Премиерът да каже каква е сделката за самолетите-цистерни и “Лукойл”

Ивайло Мирчев: Премиерът да каже каква е сделката за самолетите-цистерни и “Лукойл”

Преди Радев, Тръмп беше благодарил и на Орбан, но вижте къде е Орбан сега

Коментари (0)