Концесията за добив на мрамор от находището "Куртово Конаре" в Пловдивско е спряна с акт на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Причината е нарушаване на екологичните изисквания. Ако до 27 декември концесионерът "Персенк Инвест" не предостави документи, че е спазил предписанията на екоминистерството за спиране на замърсяването на околната среда, ще загуби окончателно правото да добива мрамор в този регион. Концесията бе сключена през 2012 г. за срок от 35 години.
Още през есента на 2015 г. пловдивската екоинспекция е установила запрашване над допустимите норми в кариерата и е издала на концесионера наказателно постановление за налагане на санкция. Фирмата трябва да изпълни дадените й предписания, ако иска да възобнови добива. Не стори ли това, ще загуби концесията без право на обезщетение за пропуснати ползи, предвижда договорът й.
Още от България
В област Монтана стартира жътвата, очакванията са добри заради дъждовете
Председателят на Съюза на зърнопроизводителите от областта Николай Синигерски заяви, че дъждовете са дошли в подходящия момент за пролетните култури – царевица и слънчоглед, които в момента имат най-голяма нужда от влага
Страхът от Комисията по досиетата или опит да бъдат заличени и пратени в забрава последните автентични демократи
В този контекст е много трудно днес „Продължаваме промяната“ сериозно да се противопоставят на решението на Радев, докато ДПС притежават политическата легитимност да сторят това
Вътрешният министър отказва да уволни всички пенсионери в МВР, имало причини
Въпреки скандалните данни на Веселин Вучков колко са служителите в системата, които получават и заплата и пенсия, МВР-шефът смята, че сред тях има незаменими