В Народното събрание за обсъждане се очаква да влезе проектът на закон за противодействие на тероризма, който правителството прие в началото на месеца.
Той дава определени правомощия на силите на реда и ограничава някои граждански права. Според проекта полицията и армията ще могат да влязат в жилищата на цивилни граждани или да използват личните им автомобили, ако това се наложи, по време на антитерористична операция.
Органите ще могат също да задържат лица с неустановена самоличност, да контролират техническите средства на интернет, както и да поискат унищожаване на информация в зоната на операцията, ако тя застрашава живота и здравето на населението.
От неправителствения сектор изразиха опасения, че със закона може да се злоупотребява с цел, например, безконтролно подслушване.
Още от България
Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас
"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той
България вече разполага с антидрон системи - първите две пристигнаха
Системите са закупени от американската компания AXON
Гълъб Донев се сети: Ще защитя държавния интерес в „Международен панаир Пловдив“ АД
С подаденото заявление финансовото министерство застава зад предприетите от Министерството на икономиката и индустрията съдебни стъпки.