14 Май, 2026

Спрете смъртта в рудник “Оранова”

Спрете смъртта в рудник “Оранова”

 

Като кмет, съм категоричен, че работата в рудник „Ораново” е най-нископлатената в община Симитли.

Това се казва в позицията на кмета на община Симитли Апостол Апостолов, провокирана от противоречивите обществени нагласи, съобщиха от пресцентъра на кмета.

Декларацията му излезе на шестия ден от трагедията в рудник "Ораново", където спасители все още проправят, бавно и трудно, път към затрупаните миньори.

Днес и министърът на енергетиката Драгомир Стойнев се закани, че са инцидента в мината ще има наказани.

Той обаче припомня и че мината осигурява прехрана на 262 семейства в общината. Апостолов заявява, че не бива да се самозалъгваме, че тези 260 работни места могат да се компенсират с друг вид заетост. "Трябва да се отчете и фактът, че община Симитли е с традиции в минното дело, както и това, че професията миньор е наследствена за много семейства в общината", казва кметът и настоява са се спре със спекулациите, защото

"На гърба на трагедията не се опитват някои да вадят дивиденти и да правят политика".

Апостолов заявява още, че той ще бъде последният човек, който ще иска затваряне на мината. "Но нека да бъда ясен: кметът на община Симитли не може да не се интересува от това при какви условия работят хората от общината в предприятията на територията на общината.

Кметът на община Симитли не е за затваряне на мината, кметът на община Симитли е за осигуряването на безопасни условия на труд. Аз искам да спре смъртта в рудника. И нищо друго. Защото за 6 години загубихме шестима от нас”, посочва се още в позицията на кмета на Симитли.

Апостолов призовава ръководството на мината, в лицето на нейния управител Валери Манов, да спре със спекулациите и с обидното отношение към миньорите.

"Господин Манов, изказването ви: „Ние ги храним 8 години тия хорица...” пълзи като зараза сред хората.

Само не забравяйте, че тези, които наричате „хорица”, са хора, ваши избиратели по принуда, посочва се още в позицията на Апостол Апостолов.

В края на декларацията си той заявява, че няма интерес към минното дело, но има интерес към общината, тоест към хората и не се нуждае от показност и Пиар.

Припомняме и че собственикът на рудника Красимир Михайлов се появи и взе отношение към трагедията едва след като беше обявен за издирване от полицията.  

 

Сподели:

Коментари (0)

Радев обеща държавата да не се меси в пазара, същевременно да е гарант за регулация и контрол

Радев обеща държавата да не се меси в пазара, същевременно да е гарант за регулация и контрол

Премиерът е на мнение, че стабилността на цените и наличието на свежи продукти на масата зависи от това дали ще имаме силно българско производство

Приеха на първо четене всичките 3 законопроекта за промени в Закона за съдебната власт

Приеха на първо четене всичките 3 законопроекта за промени в Закона за съдебната власт

Общото между тези законопроекти е, че във всички тях се предвижда да се забрани на настоящия състав на ВСС да приема кадрови решения

КС обяви за противоконституционно решението на НС, задължаващо Гюров да вземе мерки срещу ценовия шок

КС обяви за противоконституционно решението на НС, задължаващо Гюров да вземе мерки срещу ценовия шок

Депутатите са нарушили принципа на разделение на властите, както и няколко закона