15 Януари, 2026

Спуканата цистерна в Хитрино е трябвало да бъде бракуване

Спуканата цистерна в Хитрино е трябвало да бъде бракуване

Ултразвуково обследване показва, че дъното и стените на цистерната са с 6 мм по-тънки от изискваната на Международния правилник за превоз на опасни товари

"Цистерната, която предизвика експлозията в Хитрино през декември 2016 г., не е трябвало да бъде в експлоатация", заяви пред съда инж. Евгени Димов.

Той бе единственият изслушан свидетел по време на днешното заседание в шуменския съд, съобщи БНР.

"Ако дебелината на стените на спуканата цистерна бе като на другите в композицията, вероятно нямаше да има проблеми", коментира в съдебната зала инж. Евгени Димов.

Ултразвуково обследване, направено от вещото лице през 2017 г., показва, че дъното и стените на цистерната са с 6 милиметра по-тънки от изискваната на Международния правилник за превоз на опасни товари.

"Цистерната, произведена през 1971 г., е трябвало да бъде бракувана или допълнително защитена. Такива мерки обаче не са взети. Отговорност носи наемателят, който е необходимо да знае каква техника ползва, както и контролната фирма, която е позволила тази цистерна да бъде използвана", добави инж. Димов.

"Превишената скорост, с която се е движила влаковата композиция, е причината за инцидента", каза прокурор Маргарита Георгиева. Тя се позова на наличните експертизи.

Следващото заседание по делото е насрочено от съдия Румяна Райкова за 19 юли.

Сподели:

Коментари (0)

Все още меко време с повече слънце, по-късно от североизток се заоблачава

Все още меко време с повече слънце, по-късно от североизток се заоблачава

Максималните температури ще са между 8° и 13°, по-ниски ще останат в североизточните райони, а в София - около 9°

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено