Днес в интервю за БНР Мавродиев подчерта, че има огромен страх от действията на Комисията за опазване на законността и интересите на финансовата система. Иво Прокопиев е един от хората, които особено много се страхува от последствията от своите действия, посочи още финансистът.
Той подчерта, че сделката за продажбата на 33-процентния държавен дял в електроразпределителната мрежа, управлявана от EVN, е в края на 2011-а година. Проверката на Комисията за финансов надзор е от самото начало на тази транзакция на пода на Българска фондова борса, обясни Мавродиев.
Той уточни, че регулаторът е проверявал за наличието на пазарни манипулации при всички аспекти на тази сделка и в никакъв случай не е някаква акция, която се случва сега конюнктурно.
Мавродиев обясни, че не е започнала проверката преди да се осъществи сделката, защото няма регулатор, който да може да подаде информация за нещо, което все още не е факт.
Той обясни продължителността на проверката, с сложността на материята, което изисква прецизност, защото не могат да се хвърлят обвинения, без да има доказателства и без да има аргументи.
Според шефът на регулатора доказателствата и аргументите са материализирани в актове, издадени от комисията за пазарни манипулации, за конфликт на интереси, за неизпълнение на императивните изисквания на закона, а щетата е в размер на близо 88 млн. лв.
Стоян Мавродиев е категоричен, че комисията не е органът, който може да прецени дали има престъпление по тази сделка. Тепърва прокуратурата ще прецени какви действия да предприеме.
Иво Прокопиев се опита да манипулира в свои изяви как едва ли не е използвана електронната платформа на "Булброкърс", което не е вярно. Всъщност са подавани писмени заявки до "Булброкърс", които са били изпълнявани, каза Мавродиев и обясни, че според проверката "Булброкърс" са абдикирали от задължението си да информират КФН за извършване на пазарна манипулация.
По отношение на твърдението на Иво Прокопиев, че като председател на КФН е използва цялата мощ на Комисията като инструмент за да прикрие факти, че преди години, като адвокат на офшорни структури е бил замесен в операции по изпиране на пари от наркотрафик, Мавродиев каза: “Това е лъжа и затова съм завел наказателни дела срещу г-н Прокопиев”.
Мавродиев каза още, че тезите на г-н Прокопиев са престъпление, защото няма факти, които да подкрепят тези обвинения. Никога Брендо не е бил мой клиент. Мой клиенти са били Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, няколко последователни български правителства, по-сериозни сделки, касаещи приватизация, корпоративни финанси и консултации, които сме давали на много мултинационални компании, продължи той.
На въпрос каква е причината за враждата с Иво Прокопиев, Мавродиев каза: “Тази ожесточеност започва от 2010-а година, когато още от самото начало на моя мандат забранихме една от неговите сделки в КФН – емисия корпоративни облигации на компанията „Алфа финанс“, с което групата беше принудена да връща тези пари на пенсионните фондове. Впоследствие имаше множество принудителни и административни мерки по отношение на нарушения на закона на компании на г-н Прокопиев, множество актове, които по наша преценка бяха издадени заради нарушения на императивни изисквания на Кодекса за социлано осигуряване, т.е те водеха до извода, че те се финансира от пенсионните фондове. Т.е. заради безкомпромисно упражняване на нашите функции на надзорни правомощия. Това е генезисът на ожесточеността и омразата на г-н Прокопиев към мен и към КФН”.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас