27 Май, 2026

Станишев поучава Барозу как се правят социални политики

Станишев поучава Барозу как се правят социални политики

В писмото лидерът на БСП подчертава, че е нужно ребалансиране на икономическото управление в Евросъюза, което да включва нови и по-амбициозни политики в социалната сфера за укрепване на трудовите пазари и правата на работещите. Според Станишев в противен случай негативните ефекти от кризата може да се задълбочат.

От Еврокомисията отказаха коментар преди идната седмица, когато предстои да бъде одобрен ключов документ в тази сфера.

Документът за социалното измерение на икономическия и валутен съюз, който предстои да бъде приет следващата седмица, може да не е достатъчно съдържателен и да се окаже формално упражнение, допуска Сергей Станишев в писмото си до Жозе Барозу.

Сергей Станишев настоява още да бъдат въведени конкретни индикатори, които да отчитат динамиката на доходите, заетостта, социалното неравенство, както и равнището на бедност и социално изключване на младите в отделните страни - членки на ЕС. Неофициалните информации от последните дни са, че Еврокомисията се е отказала от първоначалното си намерение да въведе подобни измерители. Според Станишев това би означавало, че Европейската комисия се опитва да прикрие негативните социални ефекти от кризата, вместо да намери разрешение за тях.

Помолен за коментар в рамките на редовния брифинг на Европейската комисия, нейният говорител Оливие Байи каза, че там са се запознали с прессъобщението за писмото на Сергей Станишев, и припомни, че документът за социалното измерение на икономическия и валутен съюз ще бъде приет следващата седмица.

 

Сподели:
Стефан Бакалов е назначен за зам.-директор на ДА "Митници"

Стефан Бакалов е назначен за зам.-директор на ДА "Митници"

Назначаването му е в съответствие с приоритетите на Агенция „Митници“ за засилване на борбата с трафика на наркотични вещества, повишена координация с националните и международни правоприлагащи органи

Тодор Тагарев: Путин беше унизен на 9-ти май, удари Киев за да отмъсти

Тодор Тагарев: Путин беше унизен на 9-ти май, удари Киев за да отмъсти

Тръмп няма кой знае какви лостове, за да въздейства върху Иран, а Иран става все по-агресивен в исканията си”, заяви още бившият министър на отбраната

Минималната пенсия става 347,51 евро от 1 юли

Минималната пенсия става 347,51 евро от 1 юли

Парламентът без дебати прие на първо чете промени в Закона за удължителния бюджет. Така минималната пенсия, която сега е 322,37 евро, се увеличава с със 7.8%

Коментари (0)