"Македония отбелязва напредък в определени области, но от нея се очакват конкретни действия и в посока добросъседските отношения с България", заяви евродепутатът Сергей Станишев по време на дебат в Страсбург по доклада за напредъка на Македония към членство в ЕС.
Станишев изрази и "дълбоката загриженост на социалистическото семейство относно влошаващата се политическа ситуация в страната".
Той посочи, че докато управляващите не поемат инициативата за възстановяване на политическия диалог, посредничеството на европейските институции няма да реши вътрешните проблеми на Македония.
"Вече не става дума само за диалог между партиите, а за отстояване на основни демократични стандарти и принципи, които са неразделна част от преговорния процес. Атаките срещу лидера на опозицията само поставят въпроса можем ли наистина да вярваме на съдебната система, която вече търпи критики за избирателно раздаване на правосъдие под влияние на управляващите", заяви още българският евродепутат.
"В противен случай, перспективата за започване на преговори за членство на Македония в ЕС ще се отдалечи още повече", каза в заключение Станишев, който е и заместник-председател на Комитета за парламентарно сътрудничество ЕС-Македония
Припомняме, че от няколко месеца в Македония се разгаря скандал с подслушване на политическите противници от страна на правителствените специални служби, което постави под въпрос и съществуването на управляващата коалиция между ВМРО-ДПМНЕ и албанската ДСИ.
Още от България
Седмокласници и десетокласници са на изпит по математика - какво е новото?
За 10 клас за първи път на външното оценяване има включени задачи от интегрален тип. Промяната при седмокласниците през 2026 година е, че имат 15 минути повече, за да се справят със задачите.
Зеленски: Предложих на България да започне работа по специално споразумение за дронове
Страните са обсъдили и подготовката на украинско-български консултации с цел разработване на общи инициативи
Издават първите заповеди за събарянето на незаконни сгради в "Баба Алино"
По думите на регионалния министър Иван Шишков, 42 са неоснователните удостоверения за търпимост, които са издадени