Една от причините за разделението на ВСС на две колегии е заложената в него философия за борба с корупцията. Това каза от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ и един от вносителите на конституционните промени Радан Кънев.
Той обясни, че тази философия е залегнала в този законопроект, като на първо място – съдът ще бъде независим орган, съдиите да имат мнозинство в съдийската колегия на ВСС, което ще гарантира тяхната независимост. От друга странаq прокуратурата у нас е свободна и длъжна да разследва българските съдии за корупцията. Когато прокурорите бъдат отделени от съдиите, те запазват тези свои правомощия. Но ако са заедно във ВСС и участва в избора на неговите членове – това поставя под въпрос дали ще започне eдин прокурор разследване срещу съдия, от който зависи неговото кариерно развитие. Разделението на ВСС дава свобода и независимост и на съда, и на прокуратурата, и на разследването на съди, които са замесени в корупционни схеми, аргументира се реформаторът.
Членовете на ВСС не са нито съдии, нито прокурори, репликира го лидерът на социалистите Михаил Миков. Това е голяма заблуда. В закона ясно се посочва, че те са длъжни да напуснат магистратската си функция, престават да бъдат такива, каквито са – адвокат, прокурор, съдия или научен сътрудник, докато са членове на ВСС. Затова, г-н Кънев, това е подвеждащо, когато говорите по този начин и аргументирате необходимостта от разделянето на ВСС, контрира лидерът на БСП Михаил Миков.
Въпреки контра аргументите на опозицията, разделението на ВСС на две колегии бе прието с гласовете на 225 народни представители, от които 196 гласуваха "да", а останалите се въздържаха.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит