7 Август, 2026

Свещеници от "Ал. Невски" не искат да служат с архимандрит Дионисий

Свещеници от "Ал. Невски" не искат да служат с архимандрит Дионисий

Свещеници и дякони от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" се разбунтуваха срещу предстоятеля на храма архимандрит Дионисий. 

"Няма да служим Света литургия с него. Ако иска, нека го прави сам", обяви свещеник Костадин Гаврилов. 

Потвърди го и другият свещеник Антоний Милушев: 

"Дионисий прави всичко на своя глава, без благословията на патриарха и на Светия синод", твърди той.

Отец Костадин го обвини, че прави "циркаджилъци" по време на службите и че въвлича всички в неща, които нямат нищо общо с канона. 

"Не искам да си спомням как на Велика събота, по време на Василиевата литургия, тръгна с ръка да раздава тялото Христово, а дяконите след него обираха трохите. По нашите канони не се прави така заради опасения от поругаване", коментира отец Антоний и допълни, че ритуалът се изпълнява с лъжица. 

"Дионисий лъже, че е имал благословията на патриарха за промените в службата и за викането на гвардейците", категоричен бе свещеник Костадин. 

Той разказа как Негово Светейшество навръх Великден, след като произнесъл "Христос воскресе", а миряните отговорили "Воистина воскресе", се опитал да запее, но бил прекъснат от "Тих бял Дунав" в изпълнение на духовия оркестър на гвардейците и от пукота на зарята. 

"Дионисий се обърна към патриарха и го попита: "Кога ще се уеднаквим?", а Негово Светейшество наведе поглед", твърди отец Костадин. 

Свещеници от патриаршеския храм припомниха, че именно Дионисий еднолично бе решил да има входна такса от 5 лв. в "Св. Александар Невски", но след шума, който се вдигна от медиите, бързо се отказа.

Сподели:
Евакуираха по спешност столичен мол

Евакуираха по спешност столичен мол

По информация на намиращи се в търговския център хора, евакуацията е извършена незабавно, като всички са били изведени извън сградат

МВнР настоятелно съветва българите да не пътуват до Куба

МВнР настоятелно съветва българите да не пътуват до Куба

Има затруднения с медицинското обслужване, градския и междуградския транспорт, все по-ограничени са и възможностите за напускане на страната, аргументират се от МВнР

Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица

В позицията на Демократична България по съдебния казус между Георги Гергов и държавата се отправя призив към премиера Румен Радев да изпълни обещанието си, че ще се бори с олигархията

Коментари (0)