Свещеници и дякони от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" се разбунтуваха срещу предстоятеля на храма архимандрит Дионисий.
"Няма да служим Света литургия с него. Ако иска, нека го прави сам", обяви свещеник Костадин Гаврилов.
Потвърди го и другият свещеник Антоний Милушев:
"Дионисий прави всичко на своя глава, без благословията на патриарха и на Светия синод", твърди той.
Отец Костадин го обвини, че прави "циркаджилъци" по време на службите и че въвлича всички в неща, които нямат нищо общо с канона.
"Не искам да си спомням как на Велика събота, по време на Василиевата литургия, тръгна с ръка да раздава тялото Христово, а дяконите след него обираха трохите. По нашите канони не се прави така заради опасения от поругаване", коментира отец Антоний и допълни, че ритуалът се изпълнява с лъжица.
"Дионисий лъже, че е имал благословията на патриарха за промените в службата и за викането на гвардейците", категоричен бе свещеник Костадин.
Той разказа как Негово Светейшество навръх Великден, след като произнесъл "Христос воскресе", а миряните отговорили "Воистина воскресе", се опитал да запее, но бил прекъснат от "Тих бял Дунав" в изпълнение на духовия оркестър на гвардейците и от пукота на зарята.
"Дионисий се обърна към патриарха и го попита: "Кога ще се уеднаквим?", а Негово Светейшество наведе поглед", твърди отец Костадин.
Свещеници от патриаршеския храм припомниха, че именно Дионисий еднолично бе решил да има входна такса от 5 лв. в "Св. Александар Невски", но след шума, който се вдигна от медиите, бързо се отказа.
Още от България
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"
Николай Ненчев и Цвета Кирилова първа кандидатпрезидентска двойка
Убедени сме, че от днес всички демократи трябва да започнем открит разговор и да търсим пътя към единството, казват двамата претенденти за първия пост в държавата
Три антикомунистически организации свикват нощно бдение срещу закриването на Комисията по досиетата
Историческата памет не е въпрос единствено на миналото - тя е фактор за националната сигурност, казват организаторите на протеста