"Ако е необходимо, ще си подам оставката, но нека първо излязат резултатите от експертизата". Това съобщи главният секретар на МВР Светлозар Лазаров в ефира на Би Ти Ви.
"Лицето, което простреляхме, е имало намерение да убие децата в училището в Лясковец", допълни полицейският служител.
По негови думи в момента се прави всичко необходимо за ранените полицаи. "Един ръководител трябва да бъде при служителите си, затова отивам в болницата веднага след предаването. Изказвам съболезнованията си за загиналия колега, защото чрез своите действия той спаси живота на други колеги", разкри той.
Според Лазаров тепърва ще се извършват причините за частичния провал на мисията.
"Анализите ще се направят на база на проведените експертизи. Имаше непосредствена опасност да бъде открита стрелба по невинни граждани и деца. Затова беше взето решение да бъде щурмувана къщата. На място бяха психолози, окръжен прокурор и районен прокурор. Становището на психолозите беше с лицето да не се контактува, защото би отключило още по-голяма агресия. Това, което принуди да проведем операцията, беше че на 12-и март 2014-а година постъпи жалба от директора на училището до къщата на Савов в Лясковец. Имаме данни и, че той е отправял заплахи към съседите", допълни главният секретар и продължи: "на място бе командир от специализирания отряд за борба с терористичната дейност. Акцията се утвърждава от главния секретар. Аз нямаше как да не разпоредя тази операция, когато е застрашен животът на мирни граждани".
Според данните на полицията, психичноболният Петко Савов от 2011-а година не е излизал от дома си.
"Според данните, които имаме, от 2011-а година той не е излизал от дома си. Такава информация е събрана. Този случай функционира от няколко години. На 15-и март 2012-а година е трябвало да бъде проведена операция за задържането му. Имало е решение на съда да се яви, но операцията така и не е проведена. Имало е данни, че Петков е трябвало да бъде настанен в лечебно заведение още на 10-и февруари 2012-а година. Защо това не се е случило, трябва да попитате други", допълни Лазаров.
В заключение главният секретар разкри и връзката си с убития полицай Емил Шарков.
"С убития полицай бяхме приятели, бяхме назначени с една заповед преди 15 години. Момчетата са имали каски, щитове, пълно бойно снаряжение, късо и дълго оръжие. Полицаят Емил Шарков, който за нас е герой, е отдал живота си, за да спаси животите на ранените полицаи".
Още от България
Радев и Зеленски отново обсъдиха енергетиката: след АЕЦ „Белене“ – сега и доставки на природен газ
Поредната среща между двамата лидери поставя отново на дневен ред енергийното сътрудничество, но поражда въпроси за последователността на българската политика
Васил Божков заведе дело в САЩ за изваждане от списъка "Магнитски"
Макар Божков да реферира многократно към доказателства за това, че е изнудван от Борисов и Горанов – такива поне засега не са видими по делото
Сигнал за взривно устройство опразни Областната адмистрация в Стара Загора
На място са пристигнали полицаи от ОДМВР-Стара Загора и екип на пожарна безопасност