22 Февруари, 2026

Т. Безлов: Има риск КСНС да се политизира

Т. Безлов: Има риск КСНС да се политизира

Тихомир Безлов

"Консултативният съвет при президента не се е провеждал от една година и има всички рискове да има политизация на срещата. Въпросът е да разберем дали в крайна сметка ще има някакъв реален практичен разговор за корупцията, а не да си обясняваме политически предизборната ситуация", коментира пред Нова телевизия Тихомир Безлов от Центъра на изследване на демокрацията.

По думите му най-големият проблем на КПКОНПИ е в това, че тя се излъчва от парламентарното мнозинство.

"Имаше преди време дискусия дали да се излъчва от парламента или от президента, но и в двата случая става дума за политически фигури, така че трудно може да се намери реалният баланс кой ще оценява. За мен най-големият проблем е да се намери консенсусна личност. Това е 30-годишен проблем, откакто си говорим за корупция", добави Безлов.

"Трудно мога да определя дневния ред на Консултативния съвет по национална сигурност или пък какви ще са резултатите, но тук стоят няколко основни въпроса. Самият съвет няма как да вземе преки решения по казусите. Друг важен момент е да се прецени дали съществуващата система за борба и противодействие на корупцията е ефективна и дали хората, които стоят там, са подходящите?", коментира бившият шеф на БОРКОР проф. Румен Миланов.

"Вижте, нямаме само КПКОНПИ. Имаме прокуратура, имаме данъчна администрация, която също може да проследи разходи и доходи. Според мен разследването оттук-нататък за имотите трябва да бъде поето от прокуратурата и главния прокурор", каза още Миланов.
Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

По думите на министъра единствената причина предприятието да не бъде преструктурирано или закрито веднага, е фактът, че то е страна по изключително изгодния за България договор за внос на азерски газ

"Студенти против мафията" настояват:  Оставка на Борислав Сарафов

"Студенти против мафията" настояват: Оставка на Борислав Сарафов

Единствената партия, която иска диалог с Обединението са ПП-ДБ, обясниха от там

Екатерина Михайлова: Това, което виждаме в Народното събрание, е кошмар

Екатерина Михайлова: Това, което виждаме в Народното събрание, е кошмар

„Прошката е много личен акт, обществото не може да я дава колективно, защото това би било в разрез със смисъла ѝ", каза тя