"България ще претърпи загуби, ако не бъде реализиран "Южен поток",съвсем друг въпрос е какви ще бъдат те, но не бих ги оценил в категория на милиарди,. Този проект е важен за България и е нормално да отстояваме реализацията му" коментира пред журналисти в парламента вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Донче.
"Това, че ще има нетни разходи от порядъка на милиарди, не означава, че толкова са печалбите на България. Доста по-скромни са включително и от бъдещи транзитни такси", обясни Дончев.
"Писмото с предложението да бъде създаден газов хъб е изпратено до еврокомисаря Шевчович и ще бъде обект на разговори през следващите седмици. Считаме, че това е едно добро предложение, изцяло в контекста на създаващия се Енергиен съюз.
Това предложение следва съвсем друга логика, доколкото не се предвижда изграждането на европейско трасе, което е съществувало до момента, а и газовият хъб няма да бъде захранван единствено от тръба, която минава по дъното на Черно море", заяви Дончев и добави, че предстоят множество разговори със службите на ЕК, както и с държавите-членки.


Коментари (0)