26 Декември, 2025

Т. Петкова: Оборудването за АЕЦ "Белене" се съхранява по всички изисквания

Т. Петкова: Оборудването за АЕЦ "Белене" се съхранява по всички изисквания

Теменужка Петкова

„Към момента половината оборудване за проекта АЕЦ „Белене“ е доставено и то се съхранява при спазване на всички изисквания на руските производители“, подчерта министър Теменужка Петкова пред медии по време на инспекция на площадката.

В проверката участваха изпълнителните директори на „Български енергиен холдинг“ ЕАД г-н Петьо Иванов и на „Национална електрическа компания“ ЕАД г-н Петър Илиев.

Преди да започнат доставките има изготвени схеми за разположение на пристигащото оборудване в съответствие с изискванията на заводите производители за консервация, транспортиране и съхранение. Спазват се всички разпоредби съгласно техническите паспорти на елементите от оборудването.

„Всяка част е разположена точно там, където са преценили производителите. Лично министър-председателят Бойко Борисов се ангажира с казуса по съхранение на оборудването“, каза министър Петкова.

По думите и, шахтата, чиято опаковка бе нарушена при транспортиране, е преопакована.

В склада на закрито са поставени тези части, които производители са определили да са там.

Съгласно подписано споразумение между „Национална електрическа компания“ ЕАД и Атомстройекспорт се предвижда останалата част от оборудването, предназначено за проекта „Белене“ да бъде доставено у нас до края на годината.

Министър Петкова бе категорична, че решение за бъдещето на оборудването следва да се вземе при широк консенсус.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен