22 Февруари, 2026

Тази нощ местим часовника

Тази нощ местим часовника

Тази нощ в 03.00 часа се въвежда лятно часово време, напомнят от Българския институт по метрология. Часовниците трябва да се преместят с 1 (един) час напред. Промяната е в изпълнение на постановление номер 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г.

Същевременно световните агенции разпространяват мнения на учени и медици, които предупреждават, за опасностите за здравето, които поражда преминаването към лятно часово време. Случаите на сърдечни удари в деня след преместването на стрелките с един час напред скачат с 25%, гласи проучване на кардиолози от университета в Колорадо, Денвър. Изследването им е базирано на данни от болниците в Мичиган.

Тяхната статистика показва, че в понеделник (деня, в който се случват най-много инфаркти по принцип, както сочат предишни проучвания) регистрират средно по 93 сърдечни удара. Но в понеделника след смяната на времето тези случаи скачат до 125. Оказало се още, че преместването на стрелките води до инфарктен пик само в понеделник. Във вторник случаите спадали до стандартните нива, на които се задържат и нататък.

Според експертите бумът на удари в първия ден от седмицата показва, че хората са изключително чувствителни на намаляването на продължителността на съня, дори и то да е само с един час.

“Означава и че хората, които са застрашени от сърдечни проблеми, са изложени на много по-голям риск след смяната на времето”, обяснява кардиологът Амнийт Сандху, един от ръководителите на екипа, провел изследването. Сандху посочва, че проучването трябва да се вземе предвид от лекарите от спешната помощ, които следва да се подготвят за пик на сърдечни проблеми през въпросните понеделници.

Проучването установило още, че проблеми се регистрират само при преместването на стрелките напред. А когато наесен върнем часовниците в реалното астрономическо време и хората имат възможност да спят с час повече, случаите на инфаркт намаляват.

Шведски проучвания, също са установили, че в понеделник след смяната на времето с 60% се увеличават хората, търсещи спешна помощ заради кардиологични проблеми. Това са аритмии, колебания на кръвното налягане, гръдна болка. Проверка по спешните центрове у нас е показала, че ръстът на подобни случаи у нас е 50%

Сподели:

Коментари (0)

Трайков: Този квадрат "Боташ" засега никой не е успял да го закръгли, но имам идеи

Трайков: Този квадрат "Боташ" засега никой не е успял да го закръгли, но имам идеи

Енергийният министър заяви, че има „интелектуално генерирани идеи“ за промяна на договора, така че той да стане финансово неутрален или дори печеливш

Божидар Божанов: България не може да си позволи да бъде Троянски кон в ЕС

Божидар Божанов: България не може да си позволи да бъде Троянски кон в ЕС

Според него съставът на Министерския съвет изглежда експертно подбран, а политическите свързаности на отделни министри са с различни политически сили и в миналото.

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

Руските служби са напълнили Сърбия с паравоенни лагери и центорове за шпионаж

„Заподозрените са разпитани, свидетелите - изслушани, и се извършват необходимите експертизи“, съобщиха от Висшата прокуратура в Шабац. Тя води разследване срещу Лазар Попович от Белград и Сава Стеванович от Лозница.