9 Август, 2026

Теменужка Петкова: Вчера достигнахме рекордно потребление на ток

Теменужка Петкова: Вчера достигнахме рекордно потребление на ток

Вчера бе надминат 20-годишен рекорд в натоварването на елетроенергийната ни система, но мрежата е стабилна и работи добре. Това заяви министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. 

Ниските температури са довели до огромно потребление на ток от над 7500 мегавата. Всички мощности са работили на пълния си капацитет.

"Имаше проблем с активирането на студения резерв. От общо 6 енергийни предприятия, в две имаше проблем- ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Бобов дол". За радост нещата се нормализираха и в "Бобов дол" вече работи", обясни министърът в оставка, като поясни, че не може да бъде активиран студения резерв на ТЕЦ "Русе".

"Изпълнителният директор на ЕСО поиска помощ от Румъния. Става дума за предоставяне на помощ, която е ясно определена в Организацията на всички електроенергийни оператори в Европа. Всяка страна иска помощ, ако има възможност я предоставя, ако не - отказва. Те отказаха", коментира Петкова. 

"Ние отказахме помощ на друга наша съседка - Турция, която поиска приблизително 200 мегавата. Това е нормална рутинна операция. Няма нищо необичайно и притеснително", поясни тя.

Сподели:
Борисов за дрона при Кардам: Ситуацията е сериозна, а управляващите будят смях

Борисов за дрона при Кардам: Ситуацията е сериозна, а управляващите будят смях

Радев пак търси някой друг да му е виновен

Цветлин Йовчев: Радарните ни системи за откриване на дронове са доста остарели

Цветлин Йовчев: Радарните ни системи за откриване на дронове са доста остарели

„Когато тръгнем да изграждаме такава защита на национално ниво, тя трябва да бъде изградена на пластове"

От днес цените в магазините са само в евро

От днес цените в магазините са само в евро

Двойното обозначаване в левове и евро беше временна мярка, която целеше да подпомогне потребителите да се адаптират към новата валута

Коментари (0)