11 Февруари, 2026

Тома Биков: Добрият резултат на ГЕРБ на изборите ще гарантира стабилността на коалицията

Тома Биков: Добрият резултат на ГЕРБ на изборите ще гарантира стабилността на коалицията

Добрият резултат на ГЕРБ на изборите ще гарантира стабилността на коалицията. В страната има няколко безспорни града, в които отсега се вижда, че партията няма алтернатива за спечелването на кметския пост. Това заяви Тома Биков -съветник на вицепремиера Румяна Бъчварова по коалиционните въпроси в ефира на БНР.

Създаването на алтернатива зависи преди всичко от опозиционните политически сили и тези, които критикуват управлението. В момента не се вижда способност на основната опозиционна сила – БСП, да мобилизира дори твърдия си електорат, след като Георги Кадиев обяви кандидатурата си. Създаването на алтернатива е в ръцете на самата алтернатива. Когато нямаме способна опозиция, която да консолидира около една личност множество противници на управляващото статукво, тогава изборите стават доста лесни за един кмет, който е и сравнително успешен.

Според Биков има и градове, където битката за кметския пост ще е доста сериозна. Със сигурност ще има напрежение в коалиционните отношения, след като на много места в страната надпреварата ще се води между кандидати на партиите от управляващото мнозинство, смята Тома Биков:

Има един основен фактор за съхраняването на настоящия формат в този му вид и форма и това е резултатът на ГЕРБ. Ако ГЕРБ постигне добър резултат на предстоящите мести избори и оправдае очакванията за една много сериозна победа, според мен този формат ще остане такъв, какъвто е, независимо от резултатите на останалите три политически формации. С това съм категоричен, че сценариите, по които се спекулира, че ДПС ще измести Реформаторския блок, че ще има коалиция ДПС и ГЕРБ, са по-скоро фантазии и за мен почти невъзможни за осъществяване.

Сподели:

Коментари (0)

 „Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

„Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

"Той остава на равнището на общи формули – борба с олигархията, справедливост, съдебна реформа, независимост – но без яснота какво конкретно се предлага и как ще бъде реализирано. По външнополитическите теми двусмислеността е още по-видима", твърди Боряна Димитрова . 

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

"Те почти всички са излезли от разни НПО организации, получават пари през НПО-та, дават държавни пари на същите НПО-та и сега се сетили, че няма контрол"

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Близо година разглеждането на предложението се отлагаше под различен предлог