4 Февруари, 2026

Томислав Дончев ще отговаря за провеждането на президентските избори и референдума

Томислав Дончев ще отговаря за провеждането на президентските избори и референдума

Правителството одобри решение за подготовката и провеждането на президентските избори и националния референдум на 6 ноември.

Министерският съвет възложи на вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев да координира изпълнението на дейностите по организационно-техническата подготовка на изборите за президент и вицепрезидент на Република България и на национален референдум. 

В задълженията му влизат още и дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали и съхранението на техническите устройства за машинното гласуване.

Министърът на финансите Владислав Горанов трябва да внесе в Министерския съвет проект на план-сметка за разходите по организационно-техническата подготовка и произвеждането на изборите и националния референдум, съгласувана с ЦИК. Той трябва да предложи и проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по БНТ и БНР и техните регионални центрове.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова ще организира изпълнението на дейностите от компетентността на МВР, а министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова ще координира изготвянето и публикуването на избирателните списъци.

За организацията, подготовката и произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент и на националния референдум извън страната отговаря министърът на външните работи Даниел Митов.

Президентските избори ще се проведат на 6 ноември 2016 г. Когато и да бъде избран, президентът ще встъпи в длъжност на 1 януари 2017 г. 

Тогава ще се гласува и на референдума, иницииран от "Шоуто на Слави". Гласуването ще бъде само с три въпроса, след като Конституционният съд отхвърли като противоконституционни другите три – за броя на народните представители, за електронното гласуване и за възможността полицейските шефове да се избират мажоритарно. 

Сподели:

Коментари (0)

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Българският посланик в РС Македония поднесе венец на гроба на Гоце Делчев

Гоце Делчев изгражда мрежа от тайни революционни комитети из цялата територия на Македония и Одринска Тракия. Негова е заслугата за създаването на четническия институт на ВМРО. 

Перник е с най-малкото нарушения с еврото от проверените 5 области

Перник е с най-малкото нарушения с еврото от проверените 5 области

Стотици хиляди са сигналите за нарушения във връзка с въвеждането на еврото, постъпили в НАП, за областите в обхвата на ТД НАП - София. Само 14 от тях са от област Перник, каза началникът на "Оперативни дейности” към НАП

ИТН към Йотова: Служебният премиер не трябва да е политически оцветен, както са Гюров и Главчев

ИТН към Йотова: Служебният премиер не трябва да е политически оцветен, както са Гюров и Главчев

"Няма да е полезно за българските граждани да се допуснат шарлатаните да влязат отново във властта през задния вход."