25 Февруари, 2026

Трън скочи срещу добив на злато в "Натура 2000"

Трън скочи срещу добив на злато в "Натура 2000"

Жители на Трън протестираха пред екоминистерството в София тази сутрин срещу инвестиционно намерение за мащабен златодобив в района. Пред Министерството на околната среда и водите се събраха около 40 човека, за да изразят недоволството си.

Те са силно притеснени от очертаващата се перспектива, която би нанесла трайни и необратими щети върху природата и здравето на жителите в района.

Хората от общината са силно разтревожени от доказаното наличие на уран на мястото, на което се предвижда добив на руда от открити рудници, изграждането на две хвостохранилища и обогатителна фабрика на проектоконцесионна площ от 20 кв. км.

Те подчертават, че голяма част от инвестиционните намерения за златодобив се намират в регион, част от "Натура 2000".

Богатият на природни дадености и с широк потенциал за развитие на биоземеделие, животновъдство, различни форми на алтернативен туризъм, лов и риболов трънският край рискува да загуби истинските си ценности и да се превърне в обезлюдена пустиня след края на рудодобивния проект, смятат протестиращите жители на Трън.

Основателното им безпокойство идва и от факта, че доскоро намеренията за проекта са били скрити от населението, а хората са научили за тях случайно.

Сподели:

Коментари (0)

В парламента приеха изслушване на Емил Дечев и ГДНП по случая „Петрохан“

В парламента приеха изслушване на Емил Дечев и ГДНП по случая „Петрохан“

Предложението за изслушване относно излязла информация за оказване на натиск от страна на служебния министър на вътрешните работи по случая „Петрохан“ е от народните представители от ИТН Тошко Йорданов, Павела Митова и Петя Димитрова

Лозанов: Пред България стои въпросът дали Радев на партийния терен ще е европейски политик

Лозанов: Пред България стои въпросът дали Радев на партийния терен ще е европейски политик

Медийният експерт вижда заплаха в това, че „диктатурата отвън и отвътре е винаги в някакво задочно партньорство“

"Галъп интернешънъл": 62% от българите не очакват честни избори

"Галъп интернешънъл": 62% от българите не очакват честни избори

Изборните правила са и сред сферите, в които, по мнението на запитаните, има нужда от най-голяма промяна